Jakich składników karmy dla psów należy unikać?

Tutaj znajdziesz obszerną listę najczęściej spotykanych składników karmy dla psów, które mogą nie być dobre dla Twojego pupila.

Dlaczego niektóre składniki karmy dla psów powinny być unikane?
Jeżeli są rzeczy, których Twój pies nie powinien jeść, dlaczego miałyby być one zawarte w karmie? Najczęściej winowajcą są wypełniacze! Firmy produkujące karmy dla psów muszą spełniać określone wymagania dotyczące białka i dodają do nich wypełniacze, aby je zaspokoić. Może to brzmieć w porządku, ale w rzeczywistości ten wypełniacz białkowy nie dodaje nic do wartości odżywczych. Wypełniacz może być również dodawany w celu nadania konsystencji lub gęstości, dzięki czemu karma wydaje się zdrowsza dla konsumenta.

Te składniki mogą być po prostu niezdrowe. Obecne badania pokazują, że wiele z tych niezdrowych składników może wywoływać alergie u Twojego psa.

Jakich składników karmy dla psów należy unikać?


BHA
BHA, czyli butylowany hydroksyanizol, jest chemicznym środkiem konserwującym występującym w wielu karmach dla psów i smakołykach. Jest on stosowany do konserwacji tłuszczów i olejów.

BHA został wymieniony przez CDC jako znany czynnik rakotwórczy, który ma negatywny wpływ na wątrobę i nerki zwierząt. W rzeczywistości jest on zakazany w niektórych krajach, ale obecnie jest dozwolony w małych ilościach przez Stany Zjednoczone. Niestety, jeśli karma dla Twojego psa ma tylko niewielkie ilości, ale jest podawana codziennie, BHA może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia Twojego psa.

Biała Mąka
Biała mąka jest zwykle używana jako środek wiążący i wypełniający w karmie dla psów. Jest to mąka bielona, która zawiera niewiele lub nie zawiera żadnych wartości odżywczych.

Karmy dla psów - mokre i suche

Chociaż może się wydawać, że jest to nieszkodliwy wypełniacz, udowodniono, że biała mąka powoduje skokowe zmiany poziomu cukru we krwi, które mają gwałtowny spadek. Oznacza to, że sprawią one, że pies będzie czuł się pełen, ale nie przez dłuższy czas. Może to prowadzić do problemów z wagą u psów. Otyłość jest jednym z największych problemów zdrowotnych, z jakimi borykają się dziś nasze zwierzęta. Te problemy z wagą mają trwały wpływ na nasze psy, w tym na cukrzycę.

Nieokreślone mięso lub "mięso mięsne"
Z "nieokreślonym" mięsem w karmie dla psów, to co to jest, może być tajemnicą. Te posiłki mięsne są zazwyczaj niskiej jakości, z resztkami mięsa przy minimalnej regulacji lub kontroli jakości. Mogą one obejmować przeterminowane lub chore mięso, tkankę tłuszczową, odpady z restauracji, takie jak tłuszcze i tłuszcze, a nawet martwe zwierzęta z schronisk i karmników.

Produkty te znajdują się w większości karm dla psów, ale jeśli to możliwe, staraj się ich unikać. Przynajmniej wybierz karmę, w której podany jest konkretny rodzaj mączki mięsnej. Ponieważ istnieje niewiele przepisów dotyczących tych produktów mięsnych, muszą one być mocno przetworzone, aby mogły być uznane za "bezpieczne" dla psa do spożycia. Dookoła nie dodają one bezpiecznego, realnego źródła białka.

Sztuczne kolory i aromaty
Do karmy dodawane są sztuczne barwniki i aromaty, aby nadać psim rodzicom bardziej atrakcyjny wygląd lub zapach. Zazwyczaj są one wyszczególnione, a najczęściej spotykanymi barwnikami w karmach dla psów są Blue 2, Red 40 oraz Yellow 5 i 6.

Te sztuczne składniki są zbędne. Są to substancje chemiczne dodawane do żywności, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi wizualnie. Są one również związane z nadpobudliwością, nadwrażliwością i reakcjami alergicznymi na żywność.

MSG
Glutaminian sodu, czyli glutaminian sodu, nie jest zazwyczaj wymieniony na listach składników karmy dla zwierząt domowych. Częściej występuje jako białko zhydrolizowane, izolat białka, białko teksturowane, aromaty naturalne, drożdże autolizowane, drożdże zhydrolizowane, ekstrakty z drożdży, ekstrakty lub koncentraty sojowe, kazeinian sodu, kazeinian wapnia, glutaminian monopotasowy, glutaminian lub kwas glutaminowy, lub inozynian disodowy lub guanylan. Składniki te są używane do dodawania aromatu do karmy dla psów.

Składniki znajdujące się w karmie dla psów nie powinny być tak niskiej jakości, aby konieczne było dodawanie sztucznych aromatów. MSG jest dodawany do karmy, ponieważ składniki niskiej jakości nie są atrakcyjne dla podniebienia Twojego psa.

Syrop kukurydziany
Syrop kukurydziany jest skoncentrowanym środkiem słodzącym, który pochodzi z kukurydzy. Jest tani w produkcji i często dodawany do przetworzonej karmy dla ludzi i psów w celu dodania jej aromatu bez ponoszenia zbyt dużych kosztów.

 Syrop kukurydziany, jak biała mąka, powoduje wzrost cukru we krwi psa. Te skoki nie są dobre dla zdrowia Twojego psa i mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak otyłość i cukrzyca.

Łosoś hodowlany
Łosoś hodowlany odnosi się do łososia, który jest hodowany w głębi lądu w sztucznych siedliskach. Ryby te nie pochodzą z oceanu, nigdy nie widziały ani nie były w oceanie i są hodowane specjalnie w celu pozyskania pokarmu. Jeśli znajdziesz je w karmie dla swojego psa, będą one po prostu wymienione jako łosoś, mączka łososiowa lub olej z łososia. Jeśli łosoś znajduje się w karmie psa, jest to karma dziko żyjąca, która jest wymieniona jako taka.

Łosoś hodowlany nie jest prawie tak pożywny jak dziki. Może być mylący, jeśli jest wymieniony jako zdrowy składnik karmy dla psów. Łosoś hodowlany ma wyższy poziom rtęci, zanieczyszczeń i toksyn powodujących raka.

Xylitol
Ksylitol jest niskokaloryczną substancją słodzącą, która podstępnie jest wymieniana jako zdrowa alternatywa dla cukru. Jest to nowsza alternatywa, a jej nowatorstwo oznacza, że przeprowadzono mniej badań nad jego ryzykiem.

Ostatnie badania wykazały, że ksylitol może być toksyczny dla psów. Powoduje on silne skoki poziomu cukru we krwi, które mogą prowadzić do otyłości i cukrzycy. Jednakże, bardziej poważne działania niepożądane wykazały, że toksyczność ksylitolu może powodować hiperglikemię u psów, jak również drgawki, niewydolność wątroby i śmierć.

Azotany
Azotany, a dokładniej azotyn sodu, są powszechnym środkiem konserwującym występującym w karmie dla psów. Jest on stosowany do konserwacji produktów mięsnych.

Te środki konserwujące, choć obecnie uznawane za bezpieczne do stosowania w karmie dla psów, są związane z zaburzeniami krwi zwanymi methemoglobiną, a także z rakiem.

STPP
STPP, czyli tripolifosforan sodu, jest powszechnym składnikiem detergentów do prania, który zmiękcza wodę. W karmie dla psów jest on stosowany jako kolejny środek konserwujący.

Ponieważ jest to substancja chemiczna, która nie zawiera żadnych wartości odżywczych, najlepiej unikać jej w karmie dla psów. Składnik ten jest szkodliwy dla zdrowia Twojego psa.

Tłuszcz przetworzony
Podobnie jak mączka mięsna, wytopiony tłuszcz jest składnikiem niespecyficznym, co oznacza, że może być wytwarzany z wielu wątpliwych źródeł. Może on zawierać tłuszcz z chorych zwierząt, który może pochodzić z ogrodów zoologicznych, schronisk, odstrzałów i zwierząt poddawanych eutanazji.

Tłuszcze te są często zjełczałe i mogą mieć wysoką zawartość toksyn. Toksyny te są straszne dla Twojego psa i mogą być bardzo skoncentrowane w tłuszczu zawartym w karmie dla psów.

Glikol propylenowy
Glikol propylenowy jest powszechnym składnikiem występującym w żywności mokrej lub półmokrej. Jest on również powszechnie stosowanym składnikiem występującym w dzisiejszych środkach przeciw zamarzaniu.

Antifreeze to produkt z czerwoną flagą dla właścicieli zwierząt domowych. Dobrze wiadomo, że jest bardzo toksyczny dla psów. Glikol propylenowy został uznany przez FDA za bezpieczny w małych ilościach, ale dlaczego pozostawić go przypadkowi?

Olej roślinny
Olej roślinny jest zazwyczaj produkowany z oleju kukurydzianego i sojowego. Zawierają one wysokie poziomy kwasów tłuszczowych omega-6.

Większość karm dla psów zawiera już nadmiar niezbędnych kwasów tłuszczowych, więc ten dodatek nie jest dla nich dobry. Nadmierna ilość kwasów tłuszczowych omega 6 może powodować niezdrowe stany zapalne w stawach Twojego psa.

Produkty uboczne
W karmie dla psów, produkty uboczne są często wytwarzane ze zwierząt. Termin ten oznacza koc dla niejednoznacznych składników stosowanych w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych w karmie dla psów.

Te składniki nie zawsze są złe. Jest wystarczająco dużo regulacji, które zawierają tylko jadalne części zwierzęcia. Ponieważ jednak termin ten jest niejasny, pozwala on na niewielką kontrolę jakości. Oznacza to, że produkt uboczny może dostarczać niewiele do żadnego pożywienia.

———

Dostępny nam wybór karmy dla psów może być czasami przytłaczający. Istnieją trendy w diecie psów, tak jak istnieją u ludzi. Łatwo jest znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, co pies powinien jeść. Możesz znaleźć karmę dla psów z ograniczoną ilością składników, pomijając takie rzeczy jak pszenica i zboża. Możesz znaleźć karmę z pojedynczym lub mieszanym białkiem.

Można tu znaleźć żywność reklamującą ekologiczne, niemodyfikowane genetycznie składniki. Możesz znaleźć nawet surowe karmy przygotowane dla Twojego psa. Dzięki tym wszystkim dostępnym opcjom może być trudno zawęzić listę dobrych karm dla Twojego psa. Z tą listą składników, których powinieneś unikać, może być łatwiej zawęzić listę dobrych karm dla Twojego psa.