Kastracja psów: Za i przeciw

U suk, kastracja oczywiście zatrzyma niechciane ciąże, ale jest również przeprowadzana z wielu innych powodów, takich jak przypadki, gdy ciąże pozorne są problemem dla suki. Nienaruszone (nierozłożone) suki również wydają się być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia raka i infekcji. Wykazano, że nietknięta suka, która nie została poddana kojarzeniu, z każdym sezonem ma podwyższone ryzyko wystąpienia piometry (zakażenia macicy). W innych badaniach zwrócono uwagę na zwiększone ryzyko wystąpienia guzów sutka u nieuszkodzonych samic (patrz nasz artykuł Guzy sutka i rak sutka).

U samców kastracja jest najczęściej wykonywana z powodów płodności, a także w celu zmniejszenia niektórych niepożądanych zachowań, dla których może być ona skuteczna lub nie.

Podczas gdy niektórzy lekarze weterynarii oczywiście kastrują psy, inni uważają, że każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie. Przyjrzenie się różnym zaletom i wadom kastracji może pomóc właścicielowi zdecydować, co jest najlepsze dla jego psa. Wielu uważa, że kastracja psów powinna być przeprowadzana rutynowo, podczas gdy inni uważają, że kastracja powinna być przeprowadzana tylko z określonych powodów medycznych lub społecznych.

Zalety kastracji

- Eliminuje ryzyko wystąpienia piometry u samic (ropna zakażona macica).

- Silnie uważa się, że zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów sutka (raka piersi) u samic.

- Eliminuje ryzyko wystąpienia raka jąder u samców i raka macicy u samic.

- Zatrzymuje niechciane ciąże.

- Zatrzymuje fantomowe ciąże.

- Może poprawić nastrój suki, jeśli jest podatna na depresję podczas cyklu.

- Może zmniejszyć zachowania u mężczyzn, takie jak hiperseksowość, roaming oraz zachowania dominujące lub agresywne. Takie zachowania obejmują niestrudzone poszukiwanie suk, garbanie się, pukanie w nogę w domu, agresję okazywaną innym mężczyznom.

- Może uspokajać psy i uczynić je bardziej posłusznymi.

- Przyszłe problemy z dodatkowymi psami lub nawet dziećmi są potencjalnie mniejsze.

Zgoda na kastrację (Cons of Neutering)

- Może wpływać na płaszcz, czyniąc go grubym i ciężkim.

- Może mieć wpływ na wagę, przez co staje się bardziej podatna na przybieranie na wadze.

- Samice mogą być bardziej narażone na zaburzenia metaboliczne i hormonalne, takie jak cukrzyca i choroba Cushinga.

- Badania wykazują, że kastracja może predysponować samce do pęknięcia więzadła krzyżowego. Samice mogą być również bardziej podatne na problemy ze stawami i więzadłami.

- Kastracja związana jest z ewentualnym nietrzymaniem moczu w późniejszym okresie życia lub nawet bezpośrednio po zabiegu. Badania sugerują, że u samic nietrzymania moczu można w dużej mierze uniknąć, jeśli suka jest spajana po pierwszym sezonie, ale sugerują również, że spajanie przed pierwszym sezonem zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi.

- Inne psy mogą być zdezorientowane przez wykastrowanego samca. Kastrowany samiec może być montowany i zdominowany przez inne samce.- W niektórych przypadkach agresja u samców może się nasilić.

Z czym wiąże się kastracja?

Kastracja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. W przypadku psa usuwane są jądra, a pies jest zazwyczaj w domu tego samego dnia. W przypadku samicy znoszącej jajniki usuwa się jajniki i macicę. Kastracja jest bardziej zaangażowana, ale często odbywa się w tych dniach za pomocą operacji przez dziurkę od klucza i suka powinna być w domu tego samego dnia.

Mimo że chirurgia i znieczulenie ogólne zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, oba te zabiegi uważane są za rutynowe. Chirurgia jest jednak zawsze warta omówienia z lekarzem weterynarii, dlatego też może on wziąć pod uwagę wiek i stan zdrowia Twojego psa.

Kiedy do kastracji?

U samic często uważa się, że najlepszy czas na neurochirurgię to 9-12 miesięcy, w połowie okresu między pierwszym sezonem a następnym. Mid-cycle jest preferowany, ponieważ macica ma w tym czasie minimalne ukrwienie (mniejsze ryzyko krwotoku), a poziom hormonów jest niski (mniejsze ryzyko zaburzeń hormonalnych). Jednakże, ponieważ ryzyko wystąpienia takich problemów jak rak piersi wzrasta z każdym sezonem, wielu uważa, że samica powinna być wykastrowana przed pierwszym sezonem. Im młodsza i sprawniejsza suka, tym łatwiejsza będzie operacja. U samców kastracja wykonywana jest zazwyczaj w wieku około 6-9 miesięcy (patrz aktualizacja poniżej).