Jak wybrać odpowiedniego psa dla siebie?

Próbujesz zdecydować, czy chcesz adoptować kota czy psa, ale wybór jest trudny.

Przejrzyj ogłoszenia na naszej stronie, przeczytaj opisy i skontaktuj się z wolontariuszami, którzy pomogą Ci w wyborze psa. Pamiętaj, że pies czy kot to żywa istota, z którą nawiązujemy więź. Nie kieruj się wyglądem, ale charakterem. Ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

Wiek

Zastanów się, czy chcesz adoptować szczeniaka czy psa w średnim wieku. Istnieją zarówno korzyści, jak i wady, aby adoptować psa z jednej z tych kategorii.

Adopcja szczeniaka to nie to samo co jego nauczanie. Warto zapisać go do tzw. Psie przedszkole, gdzie nauczy się wszystkiego, co każdy pies wiedzieć powinien. W pierwszych tygodniach po adopcji pies może się zadomowić i zniszczyć niektóre przedmioty. Jeśli tak się stanie, należy zastanowić się, czy adopcja młodego psa jest mądrą decyzją. Adopcja szczeniaka ma tę niezaprzeczalną zaletę, że można go mieć przy sobie przez wiele lat. Wykorzystaj tę okazję, aby wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało Twoje życie w przyszłości. Czy masz czas i środki na opiekę nad psem?

Adopcja dorosłego psa to sposób, aby dać mu szansę na szczęśliwe życie. Pies ten prawdopodobnie został przez kogoś nauczony podstawowych zasad życia z ludźmi. Powszechne są obawy, że dorosły pies mógł mieć traumatyczne przeżycia (np. bicie), ale rzadko tak się dzieje. Zanim adoptujesz psa, porozmawiasz z jego opiekunem lub wolontariuszem. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe informacje o wybranym przez Ciebie psie.

Pies senior będzie spędzał z Tobą mniej czasu, ale nadal będzie Cię kochał i ratował Ci życie.

Powinieneś spodziewać się, że spędzisz mniej czasu ze starszym psem, jeśli zdecydujesz się go adoptować. Ważne jest, aby przewidzieć w budżecie znaczne wydatki na leczenie. Nawet jeśli Twój pies jest zdrowy w momencie adopcji, istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie chorował. Starsze psy, podobnie jak starsi ludzie, są bardziej podatne na choroby. Adopcja staruszka to sposób, aby pomóc psu. W przeciwnym razie spędziłby on całe życie w schronisku.

Przyszłość

Uwaga: Bez względu na to, ile lat ma Twój pies, każdy pies dorośnie i w końcu będziesz musiał zapłacić za jego leczenie. Jeśli nie masz środków finansowych, aby zapłacić za to leczenie, ponownie rozważ swoją decyzję o adopcji.

Inną rzeczą jest to, że psy mogą żyć przez kilka lat. Spróbuj wyobrazić sobie siebie w tych latach. Zastanów się, w jakiej kondycji fizycznej będziesz w tym czasie. Czy będziesz w stanie zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu? Jeśli będziesz musiał się przeprowadzić lub niespodziewanie trafisz do szpitala, czy będziesz dzielił z kimś dom?

Rozmiar

Jest wiele powodów, dla których wielkość Twojego psa ma znaczenie. Duże psy wymagają więcej jedzenia. Większe psy będą wydawać więcej na jedzenie.

Po drugie, większe psy są silniejsze niż mniejsze. Chociaż nie zawsze jest prawdą, że duże psy ciągną mocniej na spacerach niż małe, to powszechną zasadą jest, że większe psy są silniejsze niż mniejsze. Jeśli rozważasz adopcję dużego psa, upewnij się, że będziesz mógł zabierać go na spacery.

Jeśli mieszkasz w bloku, w którym nie ma windy, zastanów się, czy duży pies to najlepszy wybór. Zastanów się, jak Ty i Twój pies będziecie nosić psa przez kilka lat.

Zastanów się, jaki typ psa będzie dla Ciebie najlepszy.

To nie jest tak, że polecamy tylko małe psy. Ważne jest, aby zrozumieć obowiązki, które wiążą się z posiadaniem dużego psa.

Czytaj również: Nauczenie psa chodzenia do kuwety

psy

Temperament

Powinieneś również wziąć pod uwagę temperament swojego psa - czy jest on bojaźliwy, spokojny czy aktywny, czy lubi psy czy jest bardziej niezależny i jak reaguje na dzieci.

Na poziom aktywności psów wpływa wiele czynników, takich jak wiek i wielkość psa, ale także jego rasa. Powinieneś wybrać psa, który jest podobny do Twojego poziomu aktywności, tak aby żadna ze stron nie była niezadowolona. Ty jesteś zmęczony, a Twój pies jest "niedotrenowany". (lub odwrotnie!). Zanim zdecydujesz się na adopcję danej rasy psa lub typu psa, upewnij się, że rozumiesz wymagania, potrzeby i zwyczaje tej rasy. Dzięki temu będziesz wiedział, czego możesz się spodziewać po adopcji. Jest to ważne, ponieważ niektórzy ludzie przy wyborze psa nadal przywiązują większą wagę do jego wyglądu niż usposobienia. Na przykład, husky będą musiały być zabierane na długie spacery, jeśli chcesz je adoptować. Nawet jeśli Twój dom posiada ogród, pies nieprzyzwyczajony do biegania po posesji nadal będzie stanowił problem. Należy również pamiętać, że aktywny pies może się nudzić i powodować szkody w domu, jeśli nie ma wystarczająco dużo ruchu. Nie wybieraj psa, który jest bardzo aktywny, jeśli dużo pracujesz lub często przebywasz poza domem.

Na przykład, niespokojny pies potrzebuje spokojnego domu, w którym nie ma gości i małych dzieci. Zaniepokojony pies potrzebuje regularnego, uporządkowanego życia. Psy z lękiem potrzebują przewidywalności, aby czuć się bezpiecznie. Ważne jest, aby ustalić zasady bezpieczeństwa dla lękliwych psów podczas spacerów, szczególnie w pierwszych tygodniach po adopcji. Psy, które boją się nowych bodźców, często uciekają od właścicieli.

Inne zwierzęta w domu

Jeśli masz w domu jakieś zwierzęta, warto przed adopcją dowiedzieć się, jakie są ich interakcje z psami.

Język ciała psa może być zupełnie inny niż kota. Zwierzęta te często potrzebują czasu, aby nauczyć się komunikować ze sobą.
Jeśli rozważasz adopcję kota, ważne jest, abyś przed podjęciem decyzji zaobserwował, jak one ze sobą współdziałają. Podczas wizyty powinieneś obserwować oba psy. Wolontariuszka zaprowadzi Cię do psa. Mowa ciała kota i psa jest jednak zupełnie inna. Dlatego pierwsze spotkanie kota i psa nie da nam pełnej wiedzy o ich przyszłych relacjach. Ukaże jednak, jak wiele pracy będziemy musieli włożyć w ułożenie relacji między nimi po adopcji.

Jeśli masz w domu psa, koniecznie zapoznaj go z psem, którego chcesz adoptować ze schroniska. Będziesz musiał przyprowadzić swojego psa do schroniska, aby zabrać ich na wspólny spacer.

Pozostali domownicy

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jak pies, którym jesteś zainteresowany, reaguje na innych ludzi. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci, które mieszkają z Tobą. Statystyki pokazują, że są one często ofiarami pogryzień przez psy. Dzieci często robią rzeczy, których psy się boją lub których nie lubią, i to często nieświadomie. Dzieci uwielbiają przytulać się do psów, a psy mogą postrzegać to jako zagrożenie, jeśli nie znają danej osoby wystarczająco dobrze. Psy odczytują również gesty, których używają inne psy, aby się z nimi komunikować, w ten sam sposób, w jaki potraktowałyby psa, który kładzie łapę na ich grzbiecie. Dzieci, zwłaszcza małe, mogą ciągnąć psa za ogon lub chwytać jedzenie z miski. Nie jest to złe zachowanie i może dojść do nieszczęścia. Jeśli mamy małe dzieci, warto porozmawiać z nimi o języku i gestach psa. Są to sposoby, w jakie psy komunikują się ze sobą i pokazują, co pies lubi, a co go unieszczęśliwia. Strach lub dyskomfort. Jednak wiedza o mowie ciała psów jest przydatna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zanim zdecydujesz się na adopcję psa, dobrze jest poczytać na ten temat (np. książkę "Sygnały uspokajające" Turida Rugaasa). Można też zapytać wolontariusza o psa, który nas interesuje, o kilka szczegółów.

Twoje dziecko powinno czuć się komfortowo w towarzystwie psa

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielkość psa, którego chcesz adoptować. Dzieci nie są świadome, jak silny jest ich uścisk, więc mogą przypadkowo zranić małego psa. Jednak duży pies może spowodować odwrócenie sytuacji - pies może przewrócić dziecko lub na nie nadepnąć.

Jeśli w Twoim domu często pojawiają się goście, dobrze jest sprawdzić, jak pies, którego chcesz adoptować, reaguje na ludzi. Dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn, jak i osób starszych i młodszych. Jak już wspomnieliśmy, psy lękliwe nie nadają się do domów, w których często przebywają ludzie. Warto również sprawdzić, czy pies nie reaguje agresywnie na ludzi. Do osoby należącej do jednej z wyżej wymienionych grup.

To tylko kilka z wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze psa. Są to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze psa. Pomogą one ograniczyć liczbę nieudanych adopcji. Zapewni to, że zarówno właściciel jak i pies będą szczęśliwi w nowym domu.