Dobermany - przewodnik po rasie

Dobermany to inteligentna rasa, która ma zapał do życia. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi i zaciętej etyce pracy, Doberman szybko stał się jedną z najbardziej znanych ras w kraju. Niezależnie od tego, czy chcesz dobermana jako zwierzaka domowego, czy też szukasz pracującego psa, zanurkujemy w szczegółowym przewodniku po rasie, który pomoże Ci lepiej zrozumieć rasę, która się rozwija.

W tym artykule omówimy historię rasy, opis fizyczny, cechy psów policyjnych i wiele innych. Ruszajmy!

Historia hodowli Doberman
Doberman wywodzi się z dziewiętnastowiecznych Niemiec, gdzie był początkowo trzymany jako pies stróżujący. W czasie I wojny światowej rasa ta przeżyła drastyczny upadek, ponieważ ludzi nie było na nią stać, ale przetrwały jako psy robocze w wojsku i policji. 

Podczas gdy część Dobermanów pozostała w Niemczech aż do II wojny światowej, wielu uważa, że rasa ta przetrwała tylko dlatego, że tak wiele psów zostało przywiezionych do Ameryki. Gdy rasa zaczęła się w Niemczech wyrywać, rasa dobermanów przeżywała boom w krajach związkowych. 

Do dziś Doberman jest znanym psem roboczym na wielu prestiżowych stanowiskach. Podczas gdy Doberman ma reputację zaciętego, hodowcy poczynili postępy w tworzeniu temperamentu psa rodzinnego. 

Doberman Opis fizyczny
Fizyczny opis Dobermana jest jednym z głównych powodów, dla których rasa ta zyskała na przestrzeni lat tak dużą popularność. Ich muskularna budowa i zastraszający wygląd doprowadziły do długiej historii w pozycjach psów stróżujących, a także prestiżowych ról w policji. 

Dobermans może stać do 28 cali wysokości i może ważyć od 60-90 funtów w dowolnym miejscu. Ich elegancka rama i muskularna budowa oferuje potężny wygląd, a ich gładka sierść dodaje jeszcze więcej uroku. 

Sierść Dobermana jest krótka, zgrabna i leży blisko ich ciała. Choć ich futro jest zawsze krótkie, ich sierść ma różne kolory: czarny, brązowy, czerwony, niebieski i płowy. Dobermanowie mają również nad oczami podpisane "brwi" i często mają inną maskę niż reszta sierści. 

Dobermani są niezwykle wysportowani i często są pełni energii. Ich atletyka i nadmiar energii sprawiają, że są tak poszukiwani w pracującej sferze K9, co sprawia, że stają się tak imponującymi psami policyjnymi. Przy żywotności 10-12 lat, Doberman ma do zaoferowania lata poświęcenia!

Temperament
Doberman's to niezwykle inteligentna rasa o zaciętej lojalności wobec swoich bliskich. Są zawsze gotowi do zabawy i lubią spędzać każdą sekundę z tymi, których kochają najbardziej. Przy tak wysokim popędzie energetycznym i nadzwyczajnej inteligencji, Doberman wymaga dużej stymulacji psychicznej i fizycznej. Gdy ich potrzeby są dobrze zaspokojone, Dobies może być niesamowitym psem rodzinnym. 

Ze względu na ich lojalność i zakorzenioną potrzebę ochrony swoich bliskich, niezwykle ważne jest, aby od momentu wejścia do domu socjalizować się z Dobermanem. Narażenie na kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami może pomóc Twojemu Dobermanowi oderwać się od niepożądanych nawyków i sprawić, że stanie się on społecznym i odchodzącym szczeniakiem, którego pragniesz w swojej rodzinie. Tak długo, jak długo Twój Dobie jest odpowiednio uspołeczniony, może on łatwo stać się pełnoprawnym członkiem Twojej rodziny. 

Ćwiczenie
Jak już wspomnieliśmy, Dobermani wymagają sporej stymulacji fizycznej i psychicznej. Będąc tak aktywną rasą, szczeniak ten rozwija się na codziennych ćwiczeniach, aby pomóc mu stać się psem pełnoprawnym, którym może być. Przeciętnie, Doberman wymaga minimum 30 minut codziennych ćwiczeń. 

Mogą to być długie spacery, gra w aportowanie na podwórku, gra w holownik wojenny, stymulująca umysłowo gra i każda inna forma ćwiczeń. Podczas gdy jest to przeciętna ilość codziennych ćwiczeń, którą należy odłożyć na bok, niektórzy Dobermani potrzebują jeszcze więcej.  

Dobermany jako psy policyjne
Doberman ma długą historię pełnienia prestiżowych ról w świecie pracujących psów. Dlaczego więc Dobermans i tak jest dobrym wyborem dla psa policyjnego?

Dlaczego Doberman to dobry wybór dla psa policyjnego? 
Doberman od dłuższego czasu jest używany jako pies policyjny i wojskowy. Ich atletyka jest nie tylko idealna do tej pracy, ale też bardzo chętnie się do niej nadają. Dzięki temu, że są tak inteligentni, Dobies może z łatwością wykonywać trudne zadania. Ich wiedza jest nie tylko imponująca, ale są też niezwykle lojalne wobec swoich bliskich. Z tego powodu Dobies są wspaniałymi partnerami w pracy policyjnej. 

Dlaczego są teraz mniej powszechne jako pies policyjny?
Chociaż Doberman jest używany w pracy policyjnej od lat, jest pewien problem, który posiada Doberman. Ze względu na krótki płaszcz i brak izolacji przeciw żywiołom, Dobermany nie są najlepszym rozwiązaniem w trudnych warunkach. Znane są z tego, że przy długotrwałym wysiłku fizycznym w ciepłym klimacie przegrzewają się, a także stają się zbyt zimne w drabinie. Choć mają zdolność bycia wspaniałymi towarzyszami pracy, to jednak powoduje to spadek ich wykorzystania.

Możliwe problemy zdrowotne u Dobermanów
Podczas gdy Dobermans może prowadzić ogólnie zdrowy tryb życia do 13 lat, istnieje kilka komplikacji zdrowotnych, na które są podatni. Niektóre z tych problemów zdrowotnych obejmują:

  • GDV (Bloat)
  • Dysplazja biodrowa
  • dysplazja łokciowa
  • Zespół Wobblera
  • Albinizm
  • Von Willebrand

Chociaż nie każdy Doberman padnie ofiarą tych warunków, najlepiej jest zdawać sobie sprawę z możliwości wprowadzenia Dobermana do swojego życia.

Odżywianie
Dobermany rozwijają się na dobrze zbilansowanej diecie, która zapewnia im zdrową przyszłość. Diety wypełnione wysokojakościowym białkiem są niezbędne do osiągnięcia chudych mięśni, jak również dodane owoce i warzywa, które oferują korzystne witaminy i antyoksydanty. Nie tylko składniki mają znaczenie, ale również docelowy przedział wiekowy danej diety.

Ponieważ Doberman wymaga różnych zestawów składników odżywczych i kalorii dla każdego przedziału wiekowego, ważne jest, aby zaoferować dietę dostosowaną do wieku. Na przykład, jeśli masz Dobermana w wieku poniżej 1 roku życia, będzie on wymagał diety dla psów dużych ras. Zapewni im to dietę, której potrzebują do rozwoju, a także zapobiegnie komplikacjom związanym ze wzrostem w miarę starzenia się.

Kiedy Twój Doberman osiągnie 1 rok życia, najlepiej jest zawsze oferować dietę przygotowaną dla psów dużych ras. Dzięki temu psy z metabolizmem zbliżonym do Dobiesa będą mogły w miarę starzenia się otrzymywać dodatkowe wsparcie dla stawów.