Czy psy czują raka?

Psy są niesamowite w pomaganiu nam w wielu różnych zadaniach, takich jak widzenie psów, ratowanie ludzi, a nawet wykrywanie bomb. Wiele osób może się zastanawiać, czy psy mogą być wykorzystywane do wczesnego wykrywania raka u ludzi. Psy mają wspaniały zmysł węchu, a to sprawiłoby, że ludzie uwierzyliby, że psy potrafią świetnie wyczuwać raka. Ostatnie badania wykazały, że niektóre psy mogą być w stanie wykryć raka u swoich właścicieli, ale może to nie przekładać się na wszystkich ludzi.

Czy psy czują raka?
Stwierdzono, że niektóre z nich są w stanie się na niego złapać, ale nie jest on do końca dobrze zbadany. Psy mogą szybko i łatwo wykryć zmianę zapachu, np. podczas przygotowywania jedzenia. Jednocześnie rak występuje wtedy, gdy komórki szybko się zmieniają i mogą wydzielać zapach, który niektóre psy są w stanie wyczuć. W jednym z badań psy otrzymywały różne próbki moczu w zależności od ich zapachu. Niektóre z nich miały raka pęcherza moczowego. Inne były normalne. Badania te wykazały, że psy tylko w 40% przypadków wykrywają raka dokładnie. Nie czyni to z nich wiarygodnego narzędzia diagnostycznego we wczesnym wykrywaniu raka.

Chociaż zdarzają się pojedyncze przypadki wykrycia przez psy tej zmiany chemicznej u ich właścicieli, nie jest to w tej chwili umiejętność, którą można wytrenować. Wielu trenerów psów i behawiorystów pracuje nad szkoleniem psów, aby móc wykonywać to zadanie, więc miejmy nadzieję, że pewnego dnia Twój pies będzie w stanie ostrzec Cię przed wczesnym rakiem.

Jak psy wąchają?
Psy mają do 300 milionów receptorów węchowych obecnych w nosie. Porównuje się to tylko z około sześcioma milionami ludzi. To jest 40 razy bardziej wrażliwe niż nasze nosy! To sprawia, że bardzo chętnie pachną. Dlatego też psy są powszechnie stosowane w poszukiwaniach i ratownictwie, gdyż potrafią wyśledzić ludzki zapach na wiele mil.

Jak to pomaga im w chorobach węchowych?
Ten intensywny zmysł węchu może pomóc Twojemu psu wykryć nawet najmniejszą zmianę w zapachu, którą mogą wydzielać komórki nowotworowe. Badania wykazały, że są one w stanie wyczuć nawet najdrobniejszy ślad choroby.

Czy wszystkie psy czują raka?
Nie wszystkie psy potrafią wyczuć raka.  Tak jak w przypadku psów roboczych, potrzebują dużo szkolenia.  Psy, które są szkolone w zakresie wykrywania raka, są szkolone tylko w ramach procesu próbnego.  Należy przeprowadzić więcej badań, aby określić, czy psy mogą być rzeczywiście wykorzystywane z wiarygodnymi wynikami.

Jak psy ostrzegają ludzi, że mają raka?
Istnieją doniesienia o psach, które powiadomiły swoich właścicieli, że mają raka. Te psy zachowywałyby się zupełnie inaczej. Mogły mieć łapki i klatkę piersiową lub żołądek.  Wiele z nich szczekało, biegało i chowało się, gdy wykryły raka.  Wiele psów łapie łapy, a nawet gryzie swoich właścicieli przy rakowych przyrostach.

Czy lekarze będą używać psów do wąchania raka?
Jest bardzo mało prawdopodobne, że pies zostanie użyty jako jedyny sposób na wykrycie raka.  Zwłaszcza, że istnieją pewne rzeczy, których zapach może ostrzegać Cię przed rakiem, gdy w rzeczywistości nie masz raka.

Nie ustalono, czy psy mogą być niezawodnie szkolone w zakresie wyczuwania raka.  Bardzo trudno byłoby wytrenować psa do komunikowania tego, co pachnie, bez dokładnego przeprowadzenia dalszych badań.  Jeżeli psy zdołają być szkolone w ten sposób, minie dużo czasu zanim stanie się to praktyczne.

Badana jest alternatywa w postaci "elektrycznego nosa".  Te elektroniczne nosy mogą pobierać niestabilne molekuły, które są produkowane przez komórki nowotworowe z większą dokładnością niż pies.  Ten rodzaj technologii jest badany w wielu różnych typach nowotworów, takich jak rak piersi i płuc.  

Jest jeszcze bardzo wcześnie, aby stwierdzić, czy elektroniczne nosy będą chętnie używane.  Trzeba jeszcze przeprowadzić dużo więcej badań, aby upewnić się, że urządzenia te są dokładne i niezawodne we wczesnym wykrywaniu raka.  Jest to jedna z technologii, która rozwinęła się bardziej niż jakakolwiek inna tego typu.  Jest bardzo prawdopodobne, że będą one miały szerokie zastosowanie do wykrywania wielu różnych rodzajów nowotworów. Elektroniczne nosy mają taką samą pracę jak psie nosy, ale dadzą lekarzom bardziej wiarygodne i spójne informacje zwrotne.  

Jeżeli Twój pies próbuje Cię o czymś powiadomić, a Ty nie możesz dowiedzieć się, co próbuje Ci powiedzieć, kontynuuj dochodzenie.  Być może ostrzegają Cię, że możesz mieć raka.  Chociaż psy nie są zbyt wiarygodnymi wskazówkami, że masz raka, w przyszłości mogą być wykorzystywane w większym stopniu.  Elektroniczne nosy z większą ilością badań i rozwoju mogą być kolejnym urządzeniem, które jest używane w medycynie do ostrzegania ludzi, że mają raka.

Psy potrafią robić niesamowite rzeczy, a jeśli nauczymy je wcześnie wykrywać raka, to być może pomoże to przedłużyć życie ich właścicieli.