Jak dieta wpływa na mózg psa

Czy wiesz, że dieta Twojego psa może mieć wpływ na jego zachowanie i inteligencję?

Jeśli kiedykolwiek czułeś się leniwy po zjedzeniu dużego posiłku lub nadpobudliwy po słodkim przysmaku, to masz pomysł, jak to, co jemy, może wpłynąć na nasze zachowanie. To samo odnosi się do psów.

W rzeczywistości, naukowcy teraz wierzą, że jest to możliwe, aby zmienić neurologiczne i fizyczne aspekty psa mózgu, a tym samym bezpośrednio wpływa na jego zachowanie i inteligencję, poprzez dietę i odżywianie.

Dobre odżywianie jest bardzo ważne dla szczeniąt.
Najlepszy dowód, że odżywianie może odgrywać kluczową rolę w funkcji mózgu i zachowania pochodzi z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Toronto przez zespół naukowców i neurologa behawioralnego, Nortona Milgrama. Badania te wykazały, że brutto rozwój mózgu psa jest niezwykle szybki w ciągu pierwszych czterech tygodni po urodzeniu, a następnie znacznie spowalnia, aż szczeniak osiągnie dorosłość. "Włączenie oleju rybnego bogatego w kwasy tłuszczowe Omega 3 w karmie dla matek zostało wykazane, aby zwiększyć zdolność uczenia się i ERG-ocenionej funkcji siatkówki u rosnących szczeniąt", mówi dr Milgram. Karmienie szczeniąt olejem rybnym bogatym w DHA poprawia szybkość reakcji szczenięcia na trening, a także wspomaga jego rozwój poznawczy.

Linolenowe (Omega 3) i linolowe (Omega 6) kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w diecie psa. Psy wymagają obu tych składników, ale źródła tłuszczu różnią się znacznie pod względem skoncentrowanych ilości Omegas 3 i 6. Oba są nadal głównym przedmiotem badań, jeśli chodzi o zachowanie i odżywianie. Omega 3 znajduje się w dużych ilościach w olejach rybnych. Znajduje się również w olejach lnianych, z kiełków pszenicy, rzepaku i sojowych.

Badania te są częścią rosnącego konsensusu wśród naukowców, że odżywianie odgrywa ważną rolę w zdrowiu mózgu. "Przez pierwszy rok życia psa, zrównoważone odżywianie jest niezbędne", mówi dr Stanley Coren, profesor psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. "Bez zbilansowanego żywienia, komórki nerwowe mózgu psa nie dojrzewają prawidłowo, a mózg będzie mniejszy objętościowo i wagowo, a nie funkcjonuje, jak również. Słabo odżywione psy zachowują się mniej inteligentnie przez resztę życia. Mózg i zachowanie psa są do pewnego stopnia kształtowane przez wydarzenia w łonie matki. Kiedy szczeniak ma dziesięć dni, możemy łatwo policzyć liczbę połączeń nerwowych (synaps), które pojedyncza komórka w korze mózgowej ma z innymi komórkami w mózgu, ponieważ będzie ich tylko kilkaset. Do czasu, gdy szczeniak osiągnie 35 dni życia, liczba połączeń dla każdego neuronu w mózgu pomnoży się do około 12.000".

Chociaż większość miłośników psów nie ma kontroli nad żywieniem ich rodziców, dieta w pierwszym roku życia szczeniaka jest najważniejsza.

Negatywne skutki stosowania diet niskiej jakości
"Komercyjne karmy dla zwierząt domowych nie zawierają pewnych rzeczy, których byśmy sobie życzyli: odpowiednich ilości i jakości białek, tłuszczów, witamin i minerałów, a także bardziej niematerialnych cech charakterystycznych dla żywej, świeżej żywności" - mówi weterynarz dr Richard Pitcairn. "Po drugie, zawierają inne rzeczy, których nie chcielibyśmy, aby zawierały: odpady z ubojni, toksyczne produkty zepsutej żywności, wypełniacze obojętne, zanieczyszczenia metalami ciężkimi, cukier, pestycydy i herbicydy, pozostałości leków, sztuczne barwniki, smaki i konserwanty oraz bakterie, a także zanieczyszczenia grzybami. We wszystkich przetworzonych karmach dla zwierząt domowych... brakuje czegoś, co wydaje mi się być najważniejszym "składnikiem odżywczym" ze wszystkich. Ten kluczowy składnik jest praktycznie ignorowany przez naukowców zajmujących się żywieniem, ale możemy wyczuć, kiedy jest. Jest to jakość spotykana tylko w świeżo wyhodowanych, niegotowanych całych karmach: energia życiowa!"

"Sztuczne składniki są często bardzo antagonistyczne i mogą przyczynić się do zaburzenia równowagi psychicznej i emocjonalnej zwierzęcia", dodaje Andi Brown, autor The Whole Pet Diet. "Niektóre dodatki mogą być tak szkodliwe, że w rzeczywistości mogą mieć taki sam wpływ na zwierzę jak halucynogenne leki na ludzi.

Według Best Friends Animal Society, najczęstszym powodem, dla którego zwierzęta są stawiane przez weterynarzy lub zamieniane w schroniska, jest niesforne zachowanie. Andi zaleca dodawanie do karmy dla psów minerałów i witamin, zwłaszcza pełnego kompleksu witamin z grupy B, aby pomóc w problemach z zachowaniem.

Główne składniki odżywcze w zdrowej, zrównoważonej diecie dla psów to białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i minerały oraz woda. Dobrze karmiony pies musi jeść różne rodzaje karmy, aby uzyskać dobry poziom i równowagę witamin i minerałów.

Wybór wysokiej jakości, łatwo przyswajalnych składników karmy dla psów to doskonały punkt wyjścia do zapewnienia psu odpowiedniego odżywienia zarówno dla jego mózgu, jak i ciała.
Dobrym pomysłem jest również przestawienie się na zdrowsze przysmaki i uzupełnienie karmy o gotowane słodkie ziemniaki, dynię, marchewkę i zieloną fasolę. Wszystkie te produkty dostarczają psu dodatkowych składników odżywczych.
Inne karmy dla ludzi, którymi możesz bezpiecznie dzielić się ze swoim psem to chude mięso, gotowane warzywa i świeże owoce (z wyjątkiem winogron). Tak długo, jak nie stanowią one głównej części diety Twojego psa, a Ty nie podajesz resztek ze stołu, które zawierają zbyt dużo tłuszczu, są to odżywcze dodatki i urozmaicają dietę.
Holistyczni lekarze weterynarii są głęboko przekonani, że warzywa korzeniowe posiadają ważne właściwości lecznicze. Utrzymują oni również te warzywa w celu zapewnienia stabilizującej energii, która skupia mózg i wzmacnia wolę.
"Owoce morza są pełne białka, minerałów i enzymów, gdy są świeże, a także mają dużo kolagenu" - mówi Andi. "Spirulina i chlorella są bardziej skoncentrowanym źródłem chlorofilów niż jakakolwiek inna żywność. Obie te algi pomagają zmniejszyć stan zapalny i są również bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe".
 "Niezależnie od tego, czy pies jest młody czy stary, odpowiednie odżywianie i stymulacja psychiczna utrzymają jego mózg w najlepszej kondycji, a także pozwolą mu rozwijać i utrzymywać wysoki poziom inteligencji płynów" - mówi dr Coren.
Holistyczni lekarze weterynarii są głęboko przekonani, że warzywa korzeniowe zapewniają ważne właściwości lecznicze. Utrzymują oni również te warzywa w celu zapewnienia stabilizującej energii, która skupia mózg i wzmacnia jego wolę.

"Owoce morza są pełne białka, minerałów i enzymów, gdy są świeże, a także mają dużo kolagenu", mówi Andi. "Spirulina i chlorella są bardziej skoncentrowanym źródłem chlorofili niż jakakolwiek inna żywność. Obie te algi pomagają zmniejszyć stan zapalny i są również bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe".

"Niezależnie od tego, czy pies jest młody czy stary, odpowiednie odżywianie i stymulacja psychiczna utrzymają jego mózg w najlepszej kondycji, a także pozwolą mu na rozwój i utrzymanie wysokiego poziomu inteligencji płynów", mówi dr Coren.

Funkcja poznawcza u starszych psów
Wraz z dr Carlem Cotmanem, neurochemikiem z Instytutu Starzenia się Mózgu i Demencji Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, dr Milgramem, oraz jego zespołem badali stare psy jako modele starzenia się człowieka. Obaj zgodzili się, że "uszkodzenia oksydacyjne są kluczową cechą w mózgach zwierząt i ludzi w starszym wieku, a mózgi osób z chorobą Alzheimera wykazują większe uszkodzenia". Dr Cotman sugeruje, że stosowanie suplementów przeciwutleniających, takich jak witaminy E i C, może "poprawić pogorszenie funkcji poznawczych" zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, ponieważ u starszych psów dochodzi do takich samych zmian patologicznych w ich mózgach, jak u osób starszych.

Stwierdzono, że karotenoidy, takie jak beta karoten, w połączeniu z niektórymi minerałami, takimi jak selen, kwasy tłuszczowe DHA i EPA, karnityna i kwas alfa-liponowy, zapobiegają powstawaniu amyloidów u starszych psów. Zespół badawczy dr Milgrama połączył dietę bogatą w te składniki odżywcze z "wzbogaceniem poznawczym" i stwierdził, że spowolniła ona lub częściowo "odwróciła" spadek mózgu u psów.