Jak nauczyć psa, by nie szczekał na obcych.

Nie ma nic gorszego niż pies, który krzyczy na każdą nową twarz, która przekroczy ich drogę. Choć może po prostu starają się nas chronić, ten nawyk może być nieco żenujący, gdy nasze szczeniaki zaczynają szczekać na wszystkich w zasięgu wzroku. Jak więc nauczyć psa, aby nie szczekał na obcych?

W tym artykule zanurkujemy w podstawy nauczania psa, jak dbać o jego maniery i pomożemy Ci skończyć z tym brzydkim, psim nawykiem na dobre!

Dlaczego psy szczekają na obcych?
Kiedy nasze psy szczekają na obcych, zazwyczaj istnieje kilka możliwych czynników, które prowadzą do takiego zachowania. Do najczęstszych powodów, dla których psy szczekają na obcych należą:

Bycie terytorialnym: Czasami psy mogą czuć się niezwykle opiekuńcze wobec swojego domu i ludzi. Psy mogą postrzegać obcych jako zagrożenie dla swojego terytorium, powodując, że szczekają na nieznane im twarze. Jeżeli Twój pies szczeka tylko na innych, kiedy zbliża się do ich domu lub zbliża się do Ciebie na spacerach, prawdopodobnie jest to terytorium.

Podniecenie: Czasami nasi towarzysze psów są tak przytłoczeni podekscytowaniem, że szczekają na widok zbliżających się do nich obcych. Jeśli Twój szczeniak szczeka na nieznajomych z rozklekotanym ogonem i peruczącym tyłeczkiem, to jest bardzo możliwe, że jest po prostu pokonany z radości.

Brak socjalizacji z ludźmi: Czasami nasze psy szczekają na obcych, bo nie są przyzwyczajone do ich obecności. Niespołeczny pies ma tendencję do szczekania na nieznajomych, co prowadzi do niegrzecznego wprowadzenia, gdy poznaje nowe twarze.

Strach: Podobnie jak brak socjalizacji, strach przed nieznanym może spowodować, że nasze psy będą szczekać i warczeć na wszelkie nieznane im twarze. Jeżeli Twój pies boi się nowych ludzi i zwierząt, możesz oczekiwać, że będzie szczekał na każdego obcego, który zbliży się do Ciebie lub do Twojego domu.

Jak sprawić, by pies nie był czarny na obcych?
Teraz, kiedy rozumiesz już możliwe powody, dla których Twój pies szczeka na obcych, nadszedł czas, aby omówić różne metody treningu, które mogą położyć kres temu irytującemu nawykowi. Ponieważ szkolenie psa w zakresie dbania o maniery wokół obcych jest zasadniczo umiejętnością posłuszeństwa, zanurkujmy w różne metody, aby pomóc psu w osiągnięciu sukcesu.

Ignorowanie złego zachowania
Po pierwsze, ważne jest, aby pomóc swojemu psu uświadomić sobie, że nie zostanie nagrodzony uwagą, gdy będzie szczekał i skakał na obcych. Możesz przećwiczyć tę metodę, zachęcając przyjaciela, aby pozował w Twoim domu lub w miejscu, z którym pies zmaga się najbardziej. Upewnij się, że obcy człowiek wie, że unika kontaktu wzrokowego i uwagi, kiedy pies szczeka i skacze. Kiedy pies uspokoi się i przestanie się zachowywać źle, obcy pies może nagrodzić go smakołykiem. Kiedy Twój pies poczuje się bardziej komfortowo i zacznie się dobrze zachowywać przy obcych, pamiętaj, aby zwiększyć tę nagrodę za każdym razem, kiedy przywita się z szacunkiem do obcych. 

Spaceruj z dala
Jeżeli Twojemu psu trudno jest zrozumieć, że nie może szczekać na nieznajomych, najlepiej jest pokazać mu, że nie może być nagrodzony interakcją, jeżeli nadal będzie szczekał. Możesz to zrobić, od razu odwracając się i idąc w przeciwnym kierunku jako zbliżający się obcy. Pokazuje to im, że nie mogą się angażować, jeśli nadal będą szczekać. Kiedy Twój pies przestanie szczekać, możesz zaoferować mu przysmak. Powtarzaj ten proces, dopóki pies nie dowie się, że szczekanie nie przynosi oczekiwanej przez niego nagrody. 

Metoda rozpraszania uwagi
Innym korzystnym sposobem na powstrzymanie psa przed szczekaniem na zbliżającego się obcego jest odwrócenie uwagi. Kiedy Twój pies zacznie szczekać, odwróć jego uwagę hałasem. Możesz to zrobić, plącząc kluczykami, pstrykając, a nawet używając klikacza. Kiedy Twój pies przestanie szczekać, a Ty zyskasz jego uwagę, możesz poinstruować go, aby usiadł i pozostał spokojny. Pamiętaj, aby wynagrodzić psa przysmakiem za każdym razem, gdy będziesz w stanie skutecznie odwrócić jego uwagę. 

Siedząc i zachowując spokój
Kiedy Twój pies nauczy się zachować spokój i powstrzymać się od szczekania, kiedy zbliża się do niego obcy człowiek, nadszedł czas, aby nauczyć go, jak grzecznie siedzieć, kiedy obcy człowiek wita go. Zrób to, każąc obcemu psu podejść do Ciebie i Twojego szczeniaka, jak mu każesz siedzieć. Jeśli zachowają spokój i usiądą na polecenie, możesz nagrodzić ich przysmakiem. Jeśli nie pozostaną na miejscu, popraw je i powstrzymaj się od oferowania nagrody, aż do momentu, gdy ją wyprostują. Proces ten najlepiej przeprowadzić z obcym, który znajduje się w pętli na Twoim obecnym etapie treningu, dzięki czemu możesz śledzić tempo swojego psa.