Co należy wiedzieć przed strzyżeniem psa

Golenie psa nie jest takie proste, jak się może wydawać. Przy tak dużej różnorodności sierści, jaką mają do zaoferowania nasi psie towarzysze, każdy z nich może mieć pewną naukę, jeśli chodzi o oferowanie mu obcinania włosów. W tym artykule zagłębimy się w temat golenia Twojego psa i pomożemy Ci zrozumieć, czy jest to najlepszy wybór dla Twojego pupila, czy też nie!

Dlaczego chciałbyś ogolić psa?
Istnieje kilka powodów, dla których możesz myśleć o goleniu swojego futrzastego przyjaciela. Chociaż rozumiemy powszechne pragnienia stojące za goleniem psa, możesz być zaskoczony, że golenie psa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jakie są więc główne powody, dla których właściciele psów golą swoje szczeniaki?

Aby pomóc im być chłodniejszymi w lecie
Żeby ograniczyć zrzuty wokół ich domu
Ich płaszcz to bałagan.
Chociaż niektórzy właściciele psów mogą mieć inne powody, są to najczęstsze czynniki stojące za goleniem psów. Zanurkujmy teraz nad tym, dlaczego może to nie być najlepszy sposób na rozwiązanie powyższych dylematów.

Maszynki do strzyżenia zwierząt

Rzeczy, które trzeba wiedzieć przed goleniem psa
Zanim zanurkujemy w główne pytanie, czy należy golić psa, czy nie, omówmy główne przeznaczenie futra i to, jak oferuje ono ochronę naszego futrzastego przyjaciela. Kilka ciekawych faktów na temat futra, o których powinieneś wiedzieć przed goleniem psa, to między innymi:

Płaszcz psa chroni je przed warunkami atmosferycznymi.
W miesiącach letnich zazwyczaj chcemy rozebrać się do ubrania zimowego i trzymać się lżejszych opcji, aby zachować chłód. Chociaż wydaje nam się, że nasze psy wolałyby to samo, to jednak nie jest to prawdą. Puszysta sierść może wyglądać w lecie na nieznośnie gorącą, ale w rzeczywistości może pracować w nadgodzinach, aby utrzymać psa w chłodzie. 

Większość psów, które są golone w lecie, to właściwie te z podwójną sierścią. Podszycie to warstwa, która jest najbliższa skórze, podczas gdy sierść strażników to te, które wyróżniają się najdalej od ciała. W zimie, sierść strażnika chroni przed śniegiem, podczas gdy podszycie utrzymuje psa suche i ciepłe. 

W ciepłych miesiącach, podwójny płaszcz ma inne przeznaczenie. Podkład zrzuci się po rozpoczęciu lata, a włosy ochronne pozostaną i będą chronić przed promieniami słonecznymi. Włosy te nie tylko ochronią Twojego psa przed silnymi oparzeniami słonecznymi, ale również mogą pomóc w regulacji temperatury, gdy wiatr wieje przez włosy strażnika. Chociaż gruba sierść może wydawać się zbyt gorąca dla naszych futrzastych przyjaciół latem, ich sierść w rzeczywistości robi im przysługę. 

Golenie psa może zmienić teksturę płaszcza
Kiedy golisz psa z podwójną sierścią, w rzeczywistości zakłócasz jego naturalną regulację temperatury. Jak wyjaśniliśmy powyżej, podszycie zrzuca się, podczas gdy włosy strażnika pozostają. Kiedy przerywasz ten proces i golisz swojego futrzastego przyjaciela, podkład zacznie najpierw rosnąć. Ponieważ włoski strażnika rosną dłużej, różne futra zaczną się mieszać. Kiedy to nastąpi, tekstura sierści Twojego psa często drastycznie się zmienia. 

Wielu właścicieli zauważa, że po ogoleniu puszystych psów, ich sierść zaczyna zbierać więcej kijów i wybuchów niż kiedykolwiek wcześniej. Ta nowa sierść jest często znacznie bardziej lepka i może sprawić, że Twój pies będzie chodził na rzepach. 

Golenie psa nie pomoże przy zrzucaniu.
Jednym z najczęstszych powodów, dla których właściciele psów golą swoje szczeniaki, jest chęć posiadania mniejszej ilości włosów w swoich domach. Choć wydaje się to być wspaniałym pomysłem, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Golenie psa, który jest skłonny do zrzucania sierści, spowoduje tylko, że sierść, którą zrzuca się w całym domu, będzie krótsza. Golenie sierści nie ograniczy naturalnego procesu jej zrzucania i zawsze będzie postępować w tym samym tempie, co wcześniej. 

Jaki rodzaj płaszcza ma pies?
Skąd więc wiesz, jaki typ sierści ma Twój pies? Aby pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie, omówmy kilka wskazówek, które pomogą Ci dojść do wniosku. 

Sierść o niskiej gęstości: Sierść psa można łatwo zobaczyć przez jego skórę. 
Szata o średniej gęstości: Skóra psa jest widoczna podczas przesiewania sierści, ale zapewnia większą ochronę niż szata o niskiej gęstości.
Sierść o dużej gęstości: Podczas przesiewania sierści psa trzeba polować na jego skórę, a przesiąkanie sierści może być dla niego trudniejsze niż podczas kąpieli. 
Więc powinieneś ogolić psa?
Więc teraz, kiedy rozumiesz zadanie, jakim jest golenie sierści swojego psa, czy nadal uważasz, że powinieneś golić swojego futrzastego przyjaciela? Naszym zdaniem, sądzimy, że istnieją o wiele bezpieczniejsze sposoby na utrzymanie psa w chłodzie! Ogolenie szczeniaka może zakłócić jego naturalną regulację temperatury, a w rezultacie dać Ci odwrotny efekt od tego, czego szukałeś. Istnieje wiele innych opcji, jeśli chodzi o utrzymanie psa w chłodzie, a my zanurkujemy w nie poniżej!

Inne sposoby na schłodzenie psa
Ponieważ teraz wiemy, że golenie psa nie jest najlepszym sposobem na utrzymanie go w chłodzie, zanurkujmy w jedne z najbezpieczniejszych sposobów na ochłodzenie go w lecie!

Upewnij się, że monitorujesz ich aktywność, gdy grają na zewnątrz. Kiedy Twój pies zacznie śpiewać lub zwalniać, prawdopodobnie nadszedł czas, aby wprowadzić go do środka i dać mu przerwę.
Upewnij się, że zawsze masz przy sobie wodę. Możesz zaoferować mu wodę do picia, a także moczyć go w wodzie podczas zabawy na zewnątrz.
Spróbuj wprowadzić swojego psa do aktywności wodnej w cieplejszych miesiącach. Może to oznaczać pływanie w basenie, zabawy w rzece, a nawet bieg przez zraszacze.
Pozwól im położyć się na chłodnych płytkach lub drewnianych podłogach, gdy wejdą do środka. Wyobraź sobie, że po biegu w letnie upały owijasz się w grubą kołdrę; nie chciałbyś tego!
Upewnij się, że Twój dom jest ładny i chłodny w cieplejszych miesiącach. Zapewni to Twojemu pupilowi schronienie, gdy tylko wejdzie do środka z zajęć na świeżym powietrzu.
Chociaż golenie psa w lecie jest miłym pomysłem, może nie być najlepszym rozwiązaniem dla Twojego puszystego przyjaciela. Pamiętaj, aby zapoznać się z powyższymi wskazówkami, a w lecie możesz znaleźć bezpieczne sposoby na utrzymanie psa w chłodzie!