Czerniak u psów

Może być zaskakujące dowiedzieć się, że wiele z nowotworów, które dotykają ludzi, może również dotyczyć ich psów. Mogą one rozwijać się wewnętrznie lub mogą rozwijać się na skórze i w jamie ustnej. Czerniak jest jednym z takich nowotworów i może występować na skórze lub wewnątrz jamy ustnej Twojego psa. Podczas gdy wersja skórna czerniaka może być stosunkowo łagodna, jego postać doustna jest znacznie poważniejsza.

Co to jest czerniak u psów?
Komórki zwane melanocytami są odpowiedzialne za produkcję pigmentu barwiącego skórę. Jeżeli Twój pies ma czarny pigment w dowolnym miejscu na skórze lub w jamie ustnej i wokół niej, jest to spowodowane tym, że pochodzi on od melanocytów.

Chore melanocyty rosną w sposób niekontrolowany, tworząc guz. Połączenie czynników dziedzicznych i środowiskowych może spowodować, że melanocyty będą to robić. Na przykład, ekspozycja na światło słoneczne może zwiększyć ryzyko rozwoju czerniaka skóry. Niektóre rasy, takie jak Cocker Spaniels, Chow Chows, Golden Retrievers, Schnauzers i Miniature Poodles, mają większe ryzyko rozwoju czerniaków.

Czerniak jamy ustnej jest najczęstszym rodzajem nowotworu złośliwego, który może rozwinąć się w jamie ustnej Twojego psa. Może on wyglądać na przebarwiony lub nieprzebarwiony, znany jako czerniak kamelanotyczny. To, co sprawia, że jest on tak złośliwy, to fakt, że może wnikać w otaczającą go kość i rozprzestrzeniać się na inne części ciała, powodując obrzęk twarzy, a ostatecznie utrudniając psu jedzenie i sprawiając mu ból.

Diagnoza
Jeżeli Twój pies pozwoli Ci umyć zęby, to jest to najlepszy moment, aby przyjrzeć się jego jamie ustnej i okolicom dziąseł. Czasami guz w jamie ustnej może pojawić się jako niewielka ilość dodatkowej tkanki lub jako idealnie okrągły guz pochodzący z dziąsła lub na wewnętrznej stronie ust i policzków. Guz może również tworzyć się na dachu jamy ustnej lub pod językiem. Jeśli zobaczysz nową grudkę lub guz, jak najszybciej zgłoś go lekarzowi weterynarii. Ból w jamie ustnej lub krwawienie z jamy ustnej jest bardziej naglącym objawem i może uzasadniać wyjazd na pogotowie ratunkowe.

Aspirat z cienką igłą może być wykonywany na dowolnej liczbie uderzeń skóry. W tym celu należy użyć igły i strzykawki, aby pobrać próbki komórek z guzka. Zazwyczaj konieczna jest sedacja, ponieważ jama ustna jest miejscem wrażliwym, ale czasami wyniki aspiracji delikatnej igły są niejednoznaczne. Dotyczy to zwłaszcza guzów, które są zbyt twarde i nie oddają komórek bardzo łatwo. W tym przypadku do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest znieczulenie ogólne i wykonanie biopsji.

Leczenie
Biopsje mogą czasami usuwać wszystkie widoczne guzy, ale w przypadku czerniaka istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostawiono po sobie jakąś mikroskopijną chorobę. Ostateczne leczenie będzie wymagało dodatkowych zabiegów chirurgicznych w celu usunięcia choroby podstawowej, a specjalistyczne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, będą niezbędne do określenia stopnia zaawansowania guza. Jeśli guz najeżdża na kość, wtedy marginesy chirurgiczne będą musiały zawierać kość. Będzie to wysoce inwazyjny zabieg chirurgiczny, który może oznaczać, że Twój pies może stracić część twarzy lub szczęki.

W przypadku guzów, które są nieoperacyjne, radioterapia może pomóc w leczeniu, zwłaszcza bardzo małych czerniaków. Istnieje również szczepionka znana jako Oncept, która pomaga w leczeniu choroby mikroskopowej, choć nie może całkowicie zapobiec czerniakowi, ani też zapobiegać jego powstawaniu i rozprzestrzenianiu się.

Odzyskanie
Psy, które przechodzą operację mogą potrzebować obroży elżbietańskiej lub stożka, aby zapobiec zadrapaniom wokół twarzy. Zaleca się stosowanie miękkiej karmy lub diety płynnej przez co najmniej dwa tygodnie podczas gojenia się jamy ustnej. Psy, które wymagają radioterapii mogą wydawać się ospałe lub mieć pewne mdłości, ale jeżeli promieniowanie koncentruje się tylko na jamie ustnej psa, prawdopodobieństwo wystąpienia tych problemów może być mniejsze.

Twój szczeniak będzie również potrzebował częstej kontroli u swojego lekarza weterynarii. Może być również konieczne późniejsze powtórzenie tomografii komputerowej, aby upewnić się, że rak nie powróci.

Jeśli nie zdecydujesz się na operację i radioterapię, Twój pies w końcu przestanie jeść. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że guz uniemożliwia mu wygodne jedzenie z powodu inwazji otaczającej go kości. Może to nastąpić w dowolnym miejscu od trzech do sześciu miesięcy po postawieniu wstępnej diagnozy, ale w niektórych przypadkach może to być krótsze lub dłuższe.

____

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych guzów jamy ustnej u psów. Może powodować obrzęk twarzy i bolesne jedzenie bez leczenia. Wczesna diagnoza jest najlepsza, ponieważ chirurgia jest bardziej skuteczna, jeśli istnieją tylko małe marginesy operacyjne w porównaniu z większymi, bardziej agresywnymi czerniakami. Chirurgia i radioterapia to leczenie z wyboru, a szczepionka Concept może pomóc w chorobie mikroskopowej.