Rak gruczołu krokowego u psów

Czy twój starszy pies ma problemy z oddawaniem moczu? Może być wiele rzeczy, które sprawiają, że ma te problemy. Jedną z częstych przyczyn jest rak prostaty. Jest on często spotykany u nieuszkodzonych psów i może powodować u nich problemy z oddawaniem moczu lub ból w trakcie oddawania moczu. Twój lekarz weterynarii może zbadać psa, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną tych problemów.

Co to jest rak prostaty u psów?
Rak prostaty to rak gruczołu krokowego.  Ten gruczoł żyje za pęcherzem psa pod jego odbytem.  Najczęściej spotyka się go u nieuszkodzonych starszych psów płci męskiej.  Zwykle stwierdza się go u psów dużych ras, ale czasami można go znaleźć u mniejszych psów.  Ten rodzaj raka jest zazwyczaj agresywną postacią raka, która może łatwo rozprzestrzeniać się do płuc i węzłów chłonnych Twojego psa. 

Jeśli Twój pies ma raka prostaty, gruczoł krokowy zostanie powiększony i będzie wywierał nacisk na otaczające go organy.  Ponieważ gruczoł ten znajduje się w pobliżu pęcherza moczowego i cewki moczowej, będzie powodował problemy z oddawaniem moczu przez Twojego psa. 

Rak gruczołu krokowego może przypominać wiele różnych rodzajów raka, np:

 • Rakotwór
 • Mięsakowate (Fibrosarcoma)
 • Leiomyosarcoma
 • Rak olbrzymiokomórkowy

Przejściowy rak komórkowy lub rak pęcherza moczowego (Transitional Cell Carcinoma or Bladder Cancer)
Uważa się, że rak gruczołu krokowego jest spowodowany brakiem równowagi hormonalnej, ale prawdziwe pochodzenie tej choroby jest nieznane.  Jeśli twój

Objawy raka prostaty u psów
Istnieje wiele różnych oznak i objawów. Są to objawy wspólne, które są widoczne w przypadku raka prostaty:

 • Trudności z dostępem do łazienki, moczu i ekskrementów, ze zmniejszoną częstotliwością
 • Krew w moczu
 • Ból wokół odbytu i prostaty
 • Scooting w celu złagodzenia dyskomfortu wokół odbytu
 • Stołek przypominający wstążkę
 • Złapany za plecy i trzymający ogon między nogami
 • Utrata apetytu, powodująca skrajną utratę masy ciała
 • Gorączka i senność
 • Trudne oddychanie i opór lub odmowa wysiłku fizycznego

Objawy te mogą również oznaczać, że Twój pies ma infekcję dróg moczowych lub inną chorobę powodującą ich problemy, jednak rak prostaty stanowi jedynie od 0,3 do 0,6% raka u psów, przez co jest bardzo rzadki.

Jeżeli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego psa, najlepiej będzie, jeżeli zobaczysz go u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii dokładnie zbada psa i będzie mógł zbadać gruczoł krokowy Twojego psa, aby sprawdzić, czy jest powiększony. Wykonuje również zdjęcie rentgenowskie lub USG gruczołu krokowego, aby sprawdzić, czy jest powiększony. Sprawdzą także płuca, wątrobę, śledzionę i inne organy wewnętrzne Twojego psa pod kątem występowania przerzutów, jeżeli doszło do rozprzestrzenienia się raka.

Istnieją pewne rasy, które wydają się być bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka prostaty. Te rasy są:

 • Bouvier des Flandres,
 • Doberman Pinschers,
 • Shetland Sheepdogs,
 • Scottish Terriers,
 • Beagles,
 • Pudle miniaturowe,
 • German Shorthaired Pointers,
 • Airedale Terriers, i
 • Norweskie psy łososiowe

Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że gruczoł krokowy jest powiększony, może pobrać małą próbkę gruczołu krokowego z igłą i spojrzeć na te komórki pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma komórek rakowych. Starsze, nienaruszone psy mogą mieć łagodne powiększenie gruczołu krokowego zwane łagodnym przerostem gruczołu krokowego (Benign Prostatic Hypertrophy - BPH), które może przypominać raka gruczołu krokowego i może być bardzo trudne do odróżnienia bez aspiracji drobnej igły (FNA).

Leczenie raka prostaty u psów

Jeżeli u Twojego psa zdiagnozowano raka prostaty, istnieje wiele różnych sposobów leczenia tej choroby.

Leczenie chirurgiczne

Lekarz weterynarii, który przeszedł dodatkowe szkolenie w zakresie nauki wykonywania trudniejszych zabiegów, może usunąć gruczoł krokowy. Wielu lekarzy weterynarii praktyków ogólnych nie wykonuje tego zabiegu i musiałby on być wykonywany w specjalistycznym szpitalu. Oznacza to, że zabieg ten jest droższy.

Może to być również bardziej ryzykowna operacja, ponieważ istnieje wiele ważnych struktur otaczających prostatę. Częstym problemem pojawiającym się po usunięciu gruczołu krokowego jest niezatwierdzenie. To właśnie wtedy Twój pies będzie miał problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu i może go dryblować podczas spaceru lub snu. Jeżeli doszło do przerzutów lub rozprzestrzenienia się raka, zabieg będzie nieskuteczny.

Leczenie medyczne

Najczęstszym sposobem leczenia raka prostaty jest leczenie farmakologiczne. Obejmuje ono połączenie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), chemioterapii i radioterapii.

Chemioterapia i promieniowanie

Chemioterapia i radioterapia będą wykonywane w specjalistycznej klinice weterynaryjnej, aby pomóc w obkurczeniu guza prostaty i pomóc w leczeniu mas, które mogły rozprzestrzeniać się w innych miejscach. Promieniowanie uszkodzi również otaczającą tkankę i może spowodować inne niepożądane skutki uboczne. Chemioterapia nie wykazała również wzrostu długości życia psa. Zalety i wady tych procedur mogą

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

NLPZ pomagają zmniejszyć ból i stan zapalny, jak również niektóre NLPZ mają również właściwości antynowotworowe. Leki te mogą być podawane na co dzień, aby pomóc zapewnić psu komfort i zmniejszyć jego ból.

Rokowanie w zakresie raka gruczołu krokowego u psów

Rokowanie w przypadku raka prostaty u psów jest złe. U większości psów dochodzi do eutanazji z powodu przerzutów lub niedrożności gruczołu krokowego w wypływie moczu. Jeżeli Twój pies nigdy nie będzie mógł oddać moczu, jest to nagły przypadek medyczny i od razu będzie potrzebował opieki weterynaryjnej.

Jeżeli u Twojego psa zdiagnozowano raka gruczołu krokowego, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc mu jak najdłużej żyć w walce z tą chorobą. Wiele razy, zanim zauważysz, że ma raka gruczołu krokowego, rozprzestrzenił się on już na inne narządy, co utrudnia nieco leczenie. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o różnych możliwościach leczenia i o tym, jak możesz utrzymać psa w komforcie tak długo, jak to możliwe.