Jak nauczyć psa aportować

Nauczenie psa aportować służy wielu celom. Pozwala na pozytywne zaangażowanie pomiędzy Tobą a Twoim psem. Możesz łatwo zmęczyć psa bez większego wysiłku z Twojej strony.

Co najważniejsze, daje on psu zdolność do ćwiczenia instynktu, który często jest zakorzeniony w jego DNA. Aport sprawia, że Twój pies czuje się dobrze! Oto prosty przewodnik, który pomoże Ci nauczyć psa aportować.

Czego musisz nauczyć swojego psa aportować?
Będziesz potrzebował czegoś dla swojego psa. Piłka to świetna opcja. Jednak niektóre psy wolą zabawkę, która piszczy. Jest to świetne rozwiązanie dla psów, które na początku wydają się mniej zaangażowane. Fetch to świetny czas na zabawę z miękkimi, pluszowymi zabawkami, które Twój pies uwielbia. Możesz pozwolić im cieszyć się pluszową zabawką, a następnie odłożyć ją, zanim pies ją zniszczy! Znalezienie odpowiedniej zabawki dla Twojego psa może wiązać się z okresem prób i błędów. Bądź cierpliwy i pozwól swojemu psu odkrywać!

Będziesz też potrzebował kilku przysmaków treningowych. Wybierz coś, czego twój pies nie miał wcześniej. W zależności od tego, czy są one bardziej zabawkowe, czy też motywujące, możesz potrzebować przysmaków o niskiej wartości. Powinny one wystarczyć, aby pies chciał wziąć smakołyk, ale nie na tyle, aby całkowicie stracił zainteresowanie zabawką i zabawką. Znalezienie odpowiedniej nagrody jest bardzo ważne, aby nauczyć psa aportować.

Jeżeli Twój pies jest bardziej zmotywowany zabawkami, czasami druga zabawka jest lepszym rozwiązaniem niż przysmak szkoleniowy. Obie zabawki powinny być równie wciągające. Jeżeli masz dwie takie same piłki lub frisbee, użyj ich obu! Smycz treningowa o długości 15 stóp lub większej przyda się także psu, który łatwo się rozprasza.

Jak nauczyć psa aportować?
Zacznij od podniecenia psa zabawką. Wyciągaj tylko jedną zabawkę na raz. Poruszaj nią, piszcz, odbijaj, albo w inny sposób zwabisz psa. Kiedy znajdziesz coś, czego pies chce, będziesz wiedział! Będzie próbował gryźć, skakać na ciebie po to, by go zdobyć, a nawet szczekać do niego.

Gdy znajdziesz ich specjalną zabawkę, każ im na nią pracować. Możesz posadzić je na siedzeniu przed rzuceniem zabawki. Jeśli zabawka ma wystarczająco dużą wartość, to będzie działać jak smakołyk! Kiedy już usiądą, rzuć zabawkę. Zacznij bardzo blisko. Wyrzuć ją tylko kilka stóp dalej.

Jeśli pies goni za zabawką, to jesteś na dobrej drodze! Kiedy już do niego dotrą, oddzwoń do nich z wielkim entuzjazmem.

Jeśli Twój pies nie ugania się za zabawką, możesz potrzebować czegoś innego. Możesz też spróbować nauczyć go jak ją zdobyć.

Po pomyślnym odzyskaniu zabawki, kolejnym krokiem jest komenda zwolnienia. Możesz użyć wyrażenia "upuść", "zostaw" lub dowolnego innego terminu, który ci odpowiada. Ważne jest jednak, aby używać tej samej komendy konsekwentnie. Kiedy Twój szczeniak przynosi zabawkę z powrotem do Ciebie, przytrzymaj ją i użyj komendy. Wypuści zabawkę i dostanie smakołyk.

Ważne jest, żebyś dostał tę zabawkę, zanim skończą smakołyk. Większość psów wraca do zabawki prawie natychmiast. Kiedy się zorientują, że znów masz zabawkę, włóż ją z powrotem do siadka i natychmiast wracaj do gry.

Powtórzyć proces w bardzo bliskiej odległości przez co najmniej dziesięć powtórzeń. Kiedy Twój pies zacznie rozumieć grę, możesz rzucić zabawkę dalej.

Jak można naprawić te potencjalne problemy?
Wiele psów lubi dobrą grę w gonitwę. Ludzie jednak zazwyczaj tego nie robią. Jeżeli Twój pies próbuje zamienić zabawę w pogoń, unikaj angażowania się w nią.

To świetny czas, aby skorzystać z prowadzenia szkolenia. Przymocuj ją do nich przed rzuceniem zabawki. Kiedy Twój szczeniak dostanie to spojrzenie w oczy (wszyscy dobrze o tym wiemy), zawołaj go do siebie i zwijaj jak rybę! Kiedy dotrze do Ciebie, nagrodź go pochwałą lub nawet przysmakiem. Ten proces pomoże Ci wykonać komendę "come through", jednocześnie mając możliwość nagrodzenia ich. Ostatecznie, zarobią to całkiem nieźle, że sprowadzą zabawkę z powrotem.

Dodanie pewnych wariacji do aportowania może również zapobiec intrydze pościgu. Spróbuj pobawić się z nimi w holownik, gdy przyniosą zabawkę z powrotem. Kluczem jest utrzymywanie ich w kontakcie z tobą.

Jeśli Twój pies się rozprasza, nie zniechęcaj się! Nauczenie psa aportować może być procesem powolnym, ale również bardzo satysfakcjonującym!

Trzymajcie swoje sesje krótko. Szczeniaki mogą chcieć grać tylko przez pięć minut. Twój pies będzie się uczył, ale nie ma nic złego w tym, że zabierasz go ładnie i wolno dla nich. Jeśli po dziesięciu minutach zauważysz, że są bardziej zainteresowane węszeniem po podwórku, graj tylko przez osiem minut. Możesz zwiększyć zabawę z wiekiem i bardziej skupić się na grze!

Spróbuj rzucić ich zabawkę bliżej ciebie. Czasami zainteresowanie psów, a zwłaszcza szczeniąt, jest bardzo krótkie. Jeśli piłeczka jest za daleko, zapominają co robią w ogóle.

Jeśli okaże się, że smakołyki nie wystarczą, by utrzymać zaręczyny szczeniaka, można też przynieść inną zabawkę. Jest to szczególnie pomocne, gdy zabawki piszczą lub wydają inne dźwięki. Kiedy Twój pies dotrze do drugiej zabawki, zacznij używać tej, którą masz przy sobie, aby zmusić go do powrotu.

Są dni, w których pies może po prostu nie lubić się bawić, i to jest w porządku! Jeśli spróbujesz tych wszystkich rozwiązań i tak się po prostu nie stanie, nie zmuszaj go. Zakończ grę i spróbuj jeszcze jeden dzień. Twój pies nie jest w tarapatach, a to nie jest kara. Nadszedł po prostu czas, abyście oboje ruszyli z tej konkretnej sesji.

Tak wiele można zyskać ucząc psa aportować. Możesz budować wartość w zabawkach. To pomoże Ci nawiązać więź z psem. Bardzo skutecznie je zmęczy. Korzyścią jest nawet to, że możemy spędzać czas na zewnątrz, poruszając się po okolicy. Aportowanie jest bardzo cenne i dość proste do nauczenia. Wystarczy postępować zgodnie z tymi wskazówkami i w mgnieniu oka możesz nauczyć psa aportować.