Rak kości u psów

Jak u ludzi, nie wszystkie raki psów są takie same. Miękkie, tłuste guzy, które mogą rozwinąć się na skórze Twojego starszego psa, są często łagodne i nie stanowią zagrożenia dla jakości życia Twojego szczeniaka. Ale guzy, które tworzą się wewnątrz organizmu mogą być szkodliwe, bolesne i mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Rak kości jest jednym z takich nowotworów złośliwych.

Co to jest rak kości u psów?
Rak pojawia się, gdy proliferacja komórek nie jest kontrolowana. Nieprawidłowe komórki gromadzą się i tworzą guzy w zależności od organu, z którego pochodzą. W przypadku raka kości, komórki wewnątrz kości mogą wyrastać poza kontrolę i tworzyć duże, bolesne zmiany.

Osteosarcoma jest najczęstszym rodzajem raka kości. Stanowi on 95% wszystkich przypadków i pochodzi z typów komórek odpowiedzialnych za budowę i rozbijanie kości. Osteosarcoma atakuje przede wszystkim kości długie, takie jak przednie i tylne, ale może również rosnąć w innych miejscach, takich jak biodra.

Za jego rozwój odpowiedzialne są czynniki środowiskowe i dziedziczne, a duże rasy, takie jak Great Danes, Golden Retrievers, Labrador Retrievers i Rottweilers, mają zwiększone ryzyko dla niego. Osteosarcomy mają wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się na inne narządy wewnętrzne, zwłaszcza po zdiagnozowaniu ich za pomocą promieni rentgenowskich i biopsji.

Drugim najczęstszym typem raka kości jest mięsak kościopochodny (chondrosarcoma). Ten guz kości dotyka kości płaskich, takich jak te wokół nosa, czaszki i żeber. Pochodzi on z komórek, które tworzą chrząstkę w przestrzeniach stawowych. Jest mniej prawdopodobne, że będzie miał przerzuty do innych części ciała, ale nadal jest lokalnie agresywny i może być bardzo bolesny.

Mięsakowłókniaki i mięsaki są innymi rodzajami nowotworów. Oba są przede wszystkim guzami tkanki miękkiej, pochodzącymi odpowiednio z tkanki łącznej i naczyń krwionośnych. Jednak w rzadkich przypadkach włókniakomięsaki i mięsaki krwionośne mogą pochodzić z kości.

Objawy raka kości u psów
Jeśli u psa towarzyszki rozwija się rak kości, może on zacząć kuleć, jakby skręcał nogę. Na początku często lekarze weterynarii przepisują leki przeciwzapalne, ale jeśli kuleje nadal, choroba Twojego szczeniaka może nie być tak prosta jak zwichnięcie.

Kiedy guzy kości powiększają się, mogą powodować zauważalny, jędrny obrzęk, który wypycha skórę do góry. Możesz na przykład zauważyć duży guz w okolicach ramienia lub nadgarstka psa. Sama opuchlizna może być bardzo bolesna i powodować ciągłe kulejenie pomimo stosowania leków przeciwbólowych.

Rak kości ma tendencję do zjadania się przy zdrowej kości, a to czyni ją podatną na złamania. Ból spowodowany tymi patologicznymi złamaniami może być tak silny, że pies może wydawać się ospały, a on może nie chcieć iść na spacer, jeść ani pić.

Weterynarze preferują zaawansowaną kurkumikę
Weterynarze preferują zaawansowaną kurkumikę
$26.99
Co zrobić, jeśli uważasz, że twój pies ma raka kości
Większość lekarzy weterynarii zajmujących się chorobami nowotworowymi zgadza się, że dobrą praktyką jest sprawdzanie psa na obecność grudek lub guzów przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli znajdziesz nową guzkę, zanotuj jej wielkość i lokalizację. Następnie umów się na wizytę u weterynarza, aby go sprawdzić.

W przypadku podejrzenia raka kości, do oceny zaatakowanej kości konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. Guzy pojawią się jako zjedzone przez mole i czasami bardzo duże zmiany kostne. W ciężkich przypadkach guzy kostne mogą powodować złamania, które można potwierdzić na podstawie zdjęć rentgenowskich.

W celu zbadania guza często można wykonać badanie aspiracyjne z użyciem igły drobnocząsteczkowej. Uzyskuje się to za pomocą igły i strzykawki. Komórki są pobierane z guza i oceniane przez patologa. Jeśli próbka komórek nie jest wystarczająca do postawienia ostatecznej diagnozy, konieczne jest wykonanie biopsji.

Leczenie
Guzy kości są tak agresywne ze względu na ich zdolność do rozprzestrzeniania się na inne części ciała, nawet daleko poza miejsce, w którym się rozwijają, i mogą być daleko idące do czasu potwierdzenia ich poprzez testy. W celu usunięcia guza konieczna jest operacja chirurgiczna. Nie tylko eliminuje to szanse na dalsze rozprzestrzenianie się nowotworu, ale także znacznie łagodzi ból kości, którego doświadczają. Następnie po zabiegu przeprowadza się chemioterapię i niektóre rodzaje radioterapii.

Jeśli chirurgiczne usunięcie nie jest możliwe z powodu lokalizacji guza, pomocna może być sama chemioterapia. Nie zapewnia ona jednak tak długiego średniego czasu przeżycia jak operacja chemioterapii. Pierwsza oferuje od czterech do sześciu miesięcy, druga od 12 do 18 miesięcy.

Wielomodalne leczenie bólu jest często konieczne, aby pomóc psom z bólem kości. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy i leki przeciwbólowe, takie jak gabapentyna, mogą przynieść pewną ulgę.

____

Rak kości jest jedną z najcięższych postaci raka. Nie tylko może być bardzo bolesny, ale może też szybko rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Wczesna diagnoza jest kluczem do tego, aby Twój szczeniak czuł się szybciej, więc pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies kiedykolwiek kuleje lub wykazuje oznaki bólu.