Dlaczego olej kokosowy jest dobry dla twojego psa

Co to jest olej kokosowy?
Olej kokosowy jest zdrowym tłuszczem zawierającym 80%-90% tłuszczów nasyconych, dlatego też olej kokosowy zachowuje swoją stałą postać w temperaturach poniżej 78°F. Choć tłuszcz nasycony brzmi okropnie, to jednak składa się on z kwasów tłuszczowych, z których podstawowym jest kwas laurynowy, co jest bardzo korzystne.

Olej kokosowy pochodzi albo ze świeżego mięsa kokosowego albo z suszonego orzecha kokosowego zwanego koprą. Olej kokosowy Virgin pochodzi ze świeżego mięsa kokosowego, natomiast olej rafinowany z kopry. Ważne terminy, które można zobaczyć na etykietach oleju kokosowego, to m.in:

Wytłok tłoczony - jest to mechaniczny proces ekstrakcji oleju z mięsa kokosowego, często z wykorzystaniem ciepła w trakcie procesu.
Prasowanie na zimno - Metoda ta utrzymuje temperaturę poniżej 120°F podczas procesu ekstrakcji, co ma pomóc w zachowaniu składników odżywczych naturalnie występujących w oleju.
Rafinowany - Suszony kokos jest mechanicznie przetwarzany na ciepło, aby uzyskać olej uwalniany z kopry. Niektóre metody ekstrakcji wykorzystują również substancje chemiczne, takie jak heksan.
Olej jest następnie parzony lub podgrzewany w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów, a następnie filtrowany przez gliny w celu usunięcia zanieczyszczeń i bakterii. Wyrafinowany olej kokosowy ma wyższą temperaturę zadymienia i jest bezwonny.
Częściowo uwodorniony - jest to olej, który został przetworzony w celu przedłużenia jego okresu przydatności do spożycia, ale zawiera tłuszcze trans.
Oleje kokosowe zawierają MCT (Medium Chain Triglycerides), które uważane są za zdrowe tłuszcze.

Należy jednak zauważyć, że według Harvard School of Public Health, komercyjne marki oleju kokosowego nie mają tak wysokiego stężenia MCT jak specjalnie opracowany olej kokosowy. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych MCT, a jedynie, że komercyjny olej kokosowy ma mniejsze stężenie. Dodatkowo, w oleju kokosowym znajduje się duża ilość kwasu laurynowego, co również ma kilka zalet.

Olej kokosowy jest od dawna stosowany w alternatywnych środkach leczniczych jako środek leczniczy u ludzi, ale czy wiesz, że jest on równie korzystny dla psów?

Korzyści płynące z oleju kokosowego dla psów
Olej kokosowy dla psów ma wiele zalet, np:

Właściwości przeciwgrzybicze - Według NIH (National Institute of Health) porównali oni różne produkty, w tym olej kokosowy i chlorheksydynę, aby sprawdzić ich skuteczność przeciw infekcjom grzybiczym.

Chociaż badanie nie dotyczyło psów, a raczej dzieci, wiele z tych samych problemów związanych z grzybami dotyczy zarówno ludzi, jak i psów.

Stwierdzili, że oba są skutecznymi środkami przeciwgrzybiczymi. Chlorheksydyna jest podstawowym składnikiem wielu szamponów na receptę dla psów z zakażeniami grzybiczymi.    

Mam psa z okropną alergią skórną, jednak zaobserwowałam znaczną poprawę po zastosowaniu oleju kokosowego na niektóre z jej infekcji. Chociaż nie ma nic złego w stosowaniu chlorheksydyny, wolę używać oleju kokosowego, ponieważ nawilża on również skórę mojego psa.

Antybakteryjny - Jako miejscowa kuracja antybakteryjna olej kokosowy jest skuteczny przeciwko różnym szczepom bakterii, w tym Staphylococcus aureus. Niestety, nie przeprowadzono zbyt wielu badań z użyciem oleju kokosowego. Jednak niektóre ostatnie badania wykazują pozytywne wyniki w przypadku stosowania go w leczeniu infekcji bakteryjnych.  

Olej kokosowy stosowałam miejscowo na psach i na sobie z doskonałymi wynikami. Żaden antybiotyk nie jest w stanie wyeliminować wszystkich bakterii, dlatego przed podaniem olejku kokosowego do infekcji należy koniecznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Remedy na pchły i kleszcze - szampon z olejem kokosowym został przetestowany, aby sprawdzić, czy jest w stanie wyeliminować pchły i kleszcze, a odpowiedź brzmiała: tak! I jeszcze lepiej, jest również skuteczny przeciwko wszom i roztoczom. Kiedy na pchły, kleszcze, roztocza czy wszy stosowano szampony z wysoką zawartością kokosów, stwierdzono, że w ciągu 24 godzin psy były wolne od tych pasożytów.

Dodatkowo, jako bonus, ukąszenia pasożytów wykazały poprawę, ponieważ olej kokosowy działa jako miejscowy antybiotyk i środek przeciwzapalny.  

Minor Wound Care - Olej kokosowy ma nie tylko właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu idealnie nadaje się do pielęgnacji ran, ale także pomaga szybciej się goić. Astudy wykazała wzrost proliferacji fibroblastów, co jest niezbędne w promowaniu naprawy tkanek.

Dodatkowo, w tym samym badaniu zaobserwowali oni wzrost neowaskularyzacji, czyli naturalnego wzrostu nowych naczyń krwionośnych.

Należy pamiętać, że nie dotyczy to ciężkich ran, ale drobnych zadrapań, otarć lub skaleczeń. Aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania oleju kokosowego do opatrywania ran, sprawdź:

 Dlaczego Olej kokosowy jest najlepszy do leczenia ran psów
Poprawia zdrowie skóry - Oleje kokosowe pomagają również łagodzić objawy związane z zapaleniem skóry, takie jak podrażnienia skóry, ukąszenia robaków czy suchość skóry. Ponieważ jednak kokos jest bogaty w tłuszcze i kwas laurynowy, pomaga nawilżyć i ukoić skórę.

Może być stosowany na małych powierzchniach lub w szamponie.

Naturalny Balsam Łapkowy - Nasze psie łapy stają się czasami dość szorstkie i suche, psy mogą również łatwo doznawać skaleczeń, łez lub poparzeń na dnie swoich poduszek. Używanie oleju kokosowego do leczenia tych ran jest świetne, ale używanie oleju kokosowego jako środka zapobiegawczego jest jeszcze lepsze.

Gdy psie łapy są suche i kruche, mogą łatwo pękać lub ulegać kontuzjom, jednak olej kokosowy może pomóc w nawilżaniu wkładek, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne i trwałe.  

Jak podawać olej kokosowy dla psa
Zawsze przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ nadmierna ilość oleju kokosowego może prowadzić do rozstroju żołądka oraz tłustych i niewygodnych stolców. 

Chociaż większość z powyższych zastosowań jest przeznaczona do stosowania miejscowego, olej kokosowy może być podawany doustnie, około 1 łyżki na 30 funtów dziennie. Należy koniecznie stwierdzić, że istnieją pewne zagrożenia zdrowotne związane z podawaniem psu oleju kokosowego, w tym:

  • Silny ból brzucha
  • Zapalenie trzustki z powodu wysokiej zawartości tłuszczu
  • Reakcja alergiczna
  • Otyłość

Dwa z moich psów mają przewlekłe zapalenie trzustki, więc unikam podawania im oleju kokosowego w obawie przed wywołaniem wybuchu. Jeśli więc Twój pies cierpi na którekolwiek z powyższych schorzeń, na przykład na wrażliwy żołądek lub otyłość, najlepiej będzie trzymać się stosowania miejscowego.  

Jednak w przypadku podawania doustnego pomaga wyeliminować i zapobiegać szkodnikom, takim jak pchły, roztocza, kleszcze i wszy.  

Jeśli zdecydujesz się na karmienie psa olejem kokosowym, zacznij od ¼ - ½ zalecanej ilości, aby zmniejszyć ryzyko rozstania żołądka. Przez tydzień lub dwa, możesz stopniowo zwiększać swoją dawkę do pełnej objętości. Może on być podawany jako przysmak lub mieszany z karmą.

Stosując miejscowo, najlepiej jest użyć niewielkiej ilości na zainfekowany obszar, upewniając się, że nie rozprzestrzenia się on zbyt swobodnie. Odczekaj pięć minut, aż się wchłonie, a następnie delikatnie wytrzyj miejsce, aby nie zatykało ono porów psa.  

Jeśli nie usuniesz nadmiaru i zatka on pory psa, nie ma się czym martwić; jest jak zaskórnik. Umyj okolicę delikatnym mydłem i osusz ją w ciągu kilku dni.

Twój lekarz weterynarii wie najlepiej, więc zawsze skontaktuj się z profesjonalistą przed udzieleniem psu opieki medycznej.  A jeżeli sytuacja Twojego psa pogorszy się lub nie poprawi po jednym lub dwóch dniach, przerwij leczenie i zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Proszę zwrócić uwagę, że w badaniach, o których mowa powyżej, zespoły badawcze używały dziewiczego oleju kokosowego. Wolę używać organicznego dziewiczego oleju kokosowego tłoczonego na zimno, aby zapewnić maksymalną ilość składników odżywczych.