Jak leczyć choroby przyzębia u psów?

Wielu właścicieli chce tego, co jest najlepsze dla ich zwierząt domowych. Niektórzy z nich potrafią kąpać psy, czyścić uszy i obcinać paznokcie.

Są one sprowadzane dwa razy w roku na badania, szczepienia i inną opiekę profilaktyczną. Ale jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej szczeniaka, co przeciętny właściciel powinien wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku stomatologów ludzi, większość lekarzy weterynarii wolałaby, abyś codziennie mył zęby swojego psa. Zajmuje to tylko około 30 sekund - mniej więcej tyle, ile reklama telewizyjna - i może mieć ogromny wpływ na występowanie chorób przyzębia.  

Co to jest choroba przyzębia?
Zapalenie przyzębia odnosi się do stanu zapalnego tkanek otaczających zęby. Tkanki te, zwane łącznie przyzębiem, obejmują starzenie się i kość zębodołową, które otaczają korzenie zębów. Kiedy przewlekły stan zapalny prowadzi do zapalenia lub rozpadu tych ważnych tkanek, dochodzi do choroby przyzębia.

Psy z chorobami przyzębia zaczynają się od zapalenia dziąseł spowodowanego bakteriami w jamie ustnej. Bakterie te tworzą aplaque lub biofilm, który przykleja się do zębów i jest trudny do usunięcia przy pomocy samych antybiotyków. Aby usunąć płytkę nazębną, należy wykonywać ruchy fizyczne (jak przy szczotkowaniu zębów).

Po krótkim okresie czasu, nieleczona płytka nazębna może stwardnieć i stać się kamieniem węgielnym ze względu na sposób, w jaki wiąże się z wapniem w ślinie psa. Kamień ten może się gromadzić i powodować poważne zapalenie dziąseł. Bakterie zostają uwięzione w kieszonce, która tworzy się między zębem a dziąsłem, zwanym thegingivalsulcus, a infekcja ta ostatecznie spowoduje odsłonięcie korzenia zęba i utratę kości.

Zęby mogą stać się tak ruchome, że mogą wypaść z gniazdek! A ponieważ dziąsła łatwo ulegają zapaleniu, bakterie z jamy ustnej mogą dostać się do krwiobiegu psa, przedostając się do serca i wywołując zapalenie wsierdzia.

Zła higiena jest jednym z najbardziej znaczących czynników przyczyniających się do chorób przyzębia. Wystarczy kilka dni, aby płytka nazębna stała się kamieniem nazębnym, a czas ten będzie się różnił w zależności od rasy psa. Często zdarza się także, że mniejsze rasy psów mają większe ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, ponieważ często mają zatłoczone zęby w swoich malutkich ustach. Zatłoczone zęby mogą zatrzymywać więcej płytki nazębnej i kamienia nazębnego między nimi.

Choroba przyzębia jest najczęstszą chorobą w medycynie weterynaryjnej, która dotyczy wszystkich psów powyżej trzeciego roku życia. Psy mogą mieć bardzo wczesne stadium choroby przyzębia, które obejmuje jedynie zapalenie dziąseł lub ciężką chorobę przyzębia, w przypadku której dochodzi do ponad 50% utraty kości wokół zębów. Wczesne stadium choroby przyzębia (etap pierwszy) jest jedynym naprawdę odwracalnym stadium.

Jako właściciel zwierzęcia domowego możesz podejrzewać, że Twój pies ma chorobę zębów, jeżeli boli go żucie pokarmu. Może się wydawać, że pies żuje pokarm po jednej stronie jamy ustnej, albo że dużo ślini się podczas jedzenia. Może także wydawać się, że pies upuszcza jedzenie podczas jedzenia.

W bardziej ekstremalnych przypadkach, jak w przypadku ropni korzenia zęba, można zacząć widzieć duży miękki obrzęk skóry wokół pyska, brody lub poniżej oka. Psy z wczesną chorobą zębów mogą mieć niewielkie zmiany, takie jak nieświeży oddech. Psy z bardziej zaawansowanymi chorobami mogą mieć krwawiące dziąsła, a nawet ruchome zęby.

Jak leczyć choroby przyzębia u psów
Profilaktyka jest jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom przyzębia. Najlepiej, jeśli szczotkowanie raz dziennie jest najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy każda szczoteczka o miękkim włosiu i podobnie jak w przypadku szczoteczki do zębów, co trzy miesiące rozważ możliwość wymiany jej na nową. Psy nie powinny używać do szczotkowania zębów ludzkiej pasty do zębów. Zamiast tego, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past do zębów przyjaznych dla psów. Zazwyczaj występują one w smacznych smakach, takich jak kurczak czy masło orzechowe. Jeżeli pies nie lubi szczoteczki do zębów, szczoteczka do zębów może być łatwiejsza w użyciu.

Skuteczne mogą być również gryzaki dentystyczne i inne produkty. Gryzaczki dentystyczne powinny mieć możliwość wyginania się lub lekkiego "dawania", ponieważ zbyt twarde jak kości mogą spowodować złamanie zębów. Działanie żujące pomoże w fizycznym usunięciu płytki nazębnej przed jej stwardnieniem. Płukanki do higieny jamy ustnej są skuteczne w tymczasowym ograniczaniu liczby bakterii w jamie ustnej, a dodatki do wody dentystycznej służą podobnemu celowi. Dostępne są również chusteczki higieniczne, które pomagają w ręcznym usuwaniu płytki nazębnej, a także terapeutyczna dieta dentystyczna o specjalistycznej konsystencji, która zwiększa stopień usuwania płytki nazębnej podczas żucia.

Możesz użyć dowolnej kombinacji powyższych produktów, aby pomóc utrzymać zdrowie zębów Twojego psa. Oceniając różne produkty i marki, poszukaj na nich małej, białej, kwadratowej etykiety z napisem "VOHC approved". Zdrowia Jamy Ustnej Veterinary Oral Council lub VOHC zapewnia pieczęć zatwierdzenia dla produktów, które są klinicznie udowodnione w celu zmniejszenia płytki nazębnej i kamienia nazębnego u psów.

Nawet jeśli Twój szczeniak jest poddawany regularnej opiece stomatologicznej w domu, konieczna jest profilaktyka stomatologiczna co najmniej raz w roku z lekarzem weterynarii. American Veterinary Dental College zaleca znieczulenie ogólne do tych środków, aby chronić psa przed wdychaniem bakterii, które ulegają aerozolowi podczas skalingu. Jest to również najlepszy sposób na zapewnienie, że czyszczenie może odbywać się poniżej linii dziąseł. Zęby wykonywane podczas przebudzenia zwierząt domowych nie eliminują kamienia nazębnego pod i poza dziąsłami, dlatego też nie są one skuteczne w leczeniu i zapobieganiu chorobom przyzębia.

Podczas profilaktyki stomatologicznej wykonuje się prześwietlenia zębów w celu wykrycia chorób poniżej linii dziąseł i wokół kości. Zęby, które straciły ponad 50% otaczającej je kości, muszą zostać usunięte, ponieważ są bolesne i stanowią źródło infekcji. Zęby z bardzo niewielkim ubytkiem kości można leczyć za pomocą żeli z antybiotykami, które są umieszczane poniżej linii dziąseł, aby pomóc w leczeniu zapalenia przyzębia. Wszystkie pozostałe zęby są skalowane w celu usunięcia kamienia nazębnego, a następnie wygładzane za pomocą narzędzia polerującego.

___

Choroba przyzębia dotyka prawie wszystkie dorosłe psy w pewnym momencie ich życia. Dzięki wczesnej interwencji i rutynowej opiece stomatologicznej w domu, możesz zapobiec bardziej zaawansowanym etapom choroby przyzębia, a co najważniejsze, możesz pomóc utrzymać świeży oddech swojego pupila dla wszystkich tych pocałunków, które zapewnia!