Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lwi pies, czyli co warto wiedzieć o shih tzu? cz.1

10 listopada 2016

Rasa psów shih tzu czyli lwi pies, rasa ta potrafi być wypowiadana i pisana w wszelaki sposób jak na przykład shitz tzu, shih tsu, shith tzu, shih shu, szicu, a także shiz tzu. Po za wszelaką ortografią nazwy psa, cechuje się on wyjątkowym wyglądem a także charakterem. Pochodzenie tego psa budzi wiele pytań a także kontrowersji. Czworonóg ten jest drobnej postury ale za to bardzo dostojny i wesoły. Rasa ta pochodzi z Tybetu oraz jest blisko spokrewniona z rasą Lhassa apso, ale jednak jej prawdziwy rozwój miał swoje miejsce w Chinach. Właśnie tam, na dworze Cesarza, psy shih tzu zostały cenionymi psami do towarzystwa. Stamtąd też w latach 30 XX wieku trafiły one do Europy, aby w 1934 roku zostały uznane za oddzielną rasę. Jednakże niektóre źródła podają nam, że pieski shih tzu przez bardzo ługi okres s były uznawane za minimalnie różniące się od psów tybetańskich Lhassa apso, inne zaś, że są Lhassa apso albo pekińczyków. Aktualnie trudno jest rozstrzygnąć, jaki na prawdę był rodowód tej rasy. Choć często jest ona uznawana za chińską, wywodzi się jednak ona z Tybetu i na pewno jest jej bliżej do Lhassa apso, niż pekińczyka. Według klasyfikacji FCI psy tej rasy- shih tzu należą do dwóch grup. Pierwsza to dziewiąta grupa, czyli uznane jak psy ozdobne oraz do towarzystwa, a także do piątej grupy czyli sekcji rasy tybetańskie.

   Analizując psychiczne cechy danej rasy psów,  konieczne jest aby uwzględnić jej początkowe użytkowości, ale również wkład, jaki wniosły one i z których powstał obecny typ danego psa. W „okresie tybetańskim” psy shih tzu były zwierzętami wykorzystywanymi do pilnowania domów. Jak większość psów, które mają za zadanie  pilnować, shih tzu mają  silnie zakorzenioną początkową nieufność co do obcych osób, ruchliwość i czujność. Potrafią też także  dość szczekliwe. Najwięcej aktualnych cech charakteru „lwich piesków” zostało na pewno ukształtowanych w Chinach, gdzie właśnie  czworonogi te pełniły funkcję dostojnych salonowych psów. Ich główną rolą było dotrzymywanie towarzystwa na dworze cesarskim hierarchom. Z tego też  względu czworonogi te uwielbiają obecność ludzi, dla znanych sobie osób są bardzo  ufne i wylewne. Jako, że miały  za zadanie umilać ludziom czas, są one  żywiołowe i radosne.

Posiadają także bardzo łagodne usposobienie. Psy shih tzu, mimo iż kochają towarzystwo swoich  opiekunów, bywają też niezależne. Każdy z opiekunów shih tzu z pewnością dodałby od siebie  wiele innych cech, które są  bardzo ważne w charakterystyce tej rasy. Nie możemy jednak zapominać, że każdy z psów jest inny, a to co znajdziemy w opisach danych ras psów to tylko bardzo ogólny zarys. Na każde z zachowań psów wpływa wiele czynników, między innymi geny odziedziczone od przodków ale również wychowanie i środowisko w jakim znajduje się dany osobnik. Dlatego zanim zaczniemy obwiniać geny  za  nieprawidłowe zachowanie psa zastanówmy się czy to my nie popełniliśmy jakiegoś błędu, podczas wychowywania i tresury naszego psa.