Trwa ładowanie proszę czekać ...

Lwi pies, czyli co warto wiedzieć o shih tzu?

10 listopada 2016

Jak już wcześniej wspomnieliśmy lwi pies to bardzo charakterystyczna rasa psów. Dlatego teraz przedstawimy wam cechy charakteru wyżej wymienionego psa. Zastanówmy się jakie typowe cechy charakteru i usposobienia można zaliczyć do „lwich piesków”. Czy mogą one powodować jakieś problemy wychowawcze? I jak można ich uniknąć? Pierwszą cechą jest nieufność wobec obcych. Właśnie ta cecha u psów stróżujących, może w niektórych sytuacjach bardzo wpłynąć a czasem nawet przerodzić się w silny lęk albo zachowania mające na celu obronę swoich zasobów. Wszystko to może zmierzać w kierunku agresji. Musimy jednak pamiętać, że pies u którego bodziec jak na przykład obca osoba będzie budziła lęk, ma dwie skrajne możliwości reakcji psa. Na jednym biegunie pojawi się ucieczka zaś na drugim pojawi się atak. To z której opcji skorzysta czworonóg, zależy od bardzo wielu czynników, między innymi wcześniejszych doświadczeń albo obecnych możliwości, na przykład pies który, większość czasu spędza na smyczy skorzysta z ataku. Kolejny czynnik to stanu zdrowia zwierzęcia, zachowania opiekunów i innych osób.

Najważniejszym czynnikiem, który może minimalizować ryzyko, jest na pewno jak najwcześniejsze socjalizowanie zwierzaka z obcymi osobami, zawsze różnie wyglądającymi oraz zachowującymi się. Wpłynie to na pewno na większe zaufanie a także zminimalizuje ryzyko pojawienia się lęku w dorosłym życiu psa. Do częstych błędem pojawiającym się u osób posiadających małe, ozdobne psy jest głównie świadome bądź nieświadome wzmacnianie niewłaściwych zachowań naszego psa, w szczególności lęku oraz agresji. Z jednej strony zachowania to nie wzbudzają niepokoju, z drugiej zaś uznawane są za normalne.

   Kolejna cecha to przywiązanie do właściciela. Każdy chciał by mieć psa, dla którego to właśnie opiekun jest najważniejszy. Psy shih tzu lubią siedzieć na kolanach i być głaskane, psy te zawsze chcą być w centrum uwagi. Nie jest to wada, jednak pamiętajmy, że  w wieku szczenięcym powinniśmy poświęcić dużo czasu na naukę i tresurę naszego pupila. Ważne jest aby miedzy opiekunek i zwierzęciem była silna więź. Przyczynia się do  łatwiejszej komunikacji i dowartościowania  psa. Gdy jednak pies zbyt przywiązany do swojego pana, u psa może wystąpić problemów separacyjnych, dochodzi do tego, gdy pies musi sam nauczyć radzenia sobie z izolacją. Kolejna cecha to niezależność  tej rasy. Od niezależności do nieposłuszeństwa  to już nie daleka droga.

Wiele psów, które cechują się niezależnością oraz  inteligencją jest na pewno uznawanych za  bardzo trudne do szkolenia. Dobrym przykładem takiego zachowania jest pies  shih tzu, który  w czasie szkolenia bardzo długo i cierpliwie  testuje swojego właściciela i jego wytrwałość, aby sprawdzić kto pierwszy ulegnie. Nie powinniśmy się poddawać podczas szkolenia czworonoga, jak nie uda się za pierwszym razem to uda się za kolejnym, a jeżeli nie działa jedna metoda to wprowadzamy kolejną. Shih tzu to pies o małej posturze, łagodnym oraz  wesołym usposobieniu. Mimo to należy go poddać tresurze jaki inne zwierzęta. Rasa ta kojarzy się z psem ozdobnym, który wymaga od nas ruchu ,spacerów a także zabawy. Pamiętajmy, że po za naszym towarzystwem pies potrzebuje także towarzystwa innych psów.