Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pies i dziecko, czyli przyjaźń na długie lata.

10 listopada 2016

Zwierzę, takie jak pies jest dla dziecka nie tylko towarzyszem zabaw, także terapeutą. Od dawna już wszyscy wiemy, że kontakt ze zwierzęciem ma pozytywny wpływ zarówno na rozwój emocjonalny nie tylko społecznych ale i fizycznych. Udowodniono, że dzieci dorastające w domu , w której są zwierzęta, są na pewno bardziej otwarte, odpowiedzialne i samodzielne. Takie zwierzęta jak psy, ale nie tylko, wspomagają rozwój poznawczy u dzieci i redukują stres. Kontakt z psem i zabawa z nim obniża poziom kortyzolu- hormonu stresu, jednocześnie podnosi stężenie oksytocyny- hormonu miłości, który jest odpowiedzialny za uczucie ufności, więzi oraz przywiązania do drugiej istoty. Psy także pozwalają znieść sytuacje traumatyczne, jak śmierć rodziców, niepełnosprawność. Zwierzęta mają także doskonały wpływ na zdrowie fizyczne dzieci. Udowodniono, że dzieci które mają stały kontakt z psem, występuje u nich mniejsza skłonność do otyłości, astmy i alergii.

Gdy dochodzi do powiększenia rodziny o psa, należy pamiętać, że nie jest to zabawka. Na pewno dzieci starsze niż dziesięć lat, mogą przejąć niektóre z obowiązków jakie należy wykonywać podjadając czworonoga. Jednak to  wszystko powinno się odbywać pod kontrolą  dorosłych. Aby kontakt psa z dzieckiem był bezpieczny i przyjemny,  musimy przestrzegać kilku zasad, między innymi uświadomienie dziecka, że pies też ma uczucia takie same jak my. Pies to nie zabawka. Naszym zadaniem jest nauka dziecka bezpiecznej zabawy ze zwierzęciem. Ważną kwestią jest socjalizacja oraz szkolenie psa.

Musimy wyznaczyć naszemu dziecku, że gdy pies śpi, je lub jest nie spokojny nie wolno do niego podchodzić i go szarpać. Każdy kontakt z psem powinien odbywać się pod stałą kontrolą dorosłej osoby, gdyż dziecko czy pies mogą wykonać nieodpowiedni ruch  czy gest i może doprowadzić to do tragedii. Do najczęstszych błędów popełnianych  jest izolowanie psa od dziecka, albo okazywanie mu uczuć oraz zainteresowania tylko w sytuacjach gdy nasze dziecko śpi. Wtedy właśnie pies kojarzy dziecko i jego płacz z czasem izolacji i brakiem zainteresowania ze strony właściciela. Musimy robić wszystko tak aby wszystko co dotyczy naszego dziecka kojarzyło się psu z przyjemnymi uczuciami. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo naszemu dziecku oraz psu. Jeżeli już mamy wątpliwości co do przygotowania czworonoga na przybycie dziecka do domu, należy  poprosić o pomoc wykwalifikowanego behawiorystę.