Trwa ładowanie proszę czekać ...

Tresura, szkolenie psa, a wychowanie?

10 listopada 2016

Co jest najlepsze dla naszego psa? Spora grupa osób twierdzi, że w tresurze psa, można także wykorzystać pozytywne metod. Samo słowo ,, tresura,, niesie ze sobą niemiłe odczucia. Dlaczego, zatem nikt nie widzi nic dziwnego w tym i pozwala na niewłaściwe zachowanie wobec swojego czworonoga i przyjaciela. My właściciele mamy przecież wybór. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie metody, która pozwala naszemu psu pozostać sobą i samodzielnie podejmować decyzje. Na przykład w procesie jakim jest kształtowania, pies sam powinien dojść do tego jakie miał by zaprezentować zachowanie tak aby otrzymać nagrodę .

Właśnie to jest odpowiedni sposób działania czy szkolenie, które pozwala na poddawany psu obiekt potraktować jak myślącą i czującą istotę, która przeżywa różne emocje. Można także zastosować szkolenie metodą pozytywną czyli o skutecznym działaniu i jak najbardziej humanitarnym. Metody te pozwalają na wykorzystanie głównie pozytywnego wzmocnienia i wygaszenia negatywnych. Najważniejszą korzyścią wynikającą z tego podejścia do zwierzęcia to szczęśliwy pies, który na pewno nam ufa. Po za tym zachowania, które zostały nauczone w ten sposób nie wygaszają. Można w tresurze zastosować wzmocnienie pozytywne, jest to nic innego jak wprowadzanie nagrody za prawidłowo wykonane zadanie. Nagrodą, może być jedzenie, kontakt socjalny z opiekunem, pochwała słowna, zabawka. Wszystko zależy od preferencji naszego psa.

   Aby wygasić negatywne odczucia, należy wyeliminować czynniki apetytywne, czyli takie który sprawia przyjemność psu lecz nie właścicielowi. Jak na przykład gdy pies na nas skacze po powrocie do domu. Powinniśmy go ignorować aby nie osiągnął zamierzonego celu. Jest to właśnie wygaszenie negatywne. Jeżeli pies będzie stał grzecznie koło drzwi powinien otrzymać od nas nagrodę, tona pewno to właśnie zachowanie będzie powtarzała w przyszłości. Jet to wzmocnienie pozytywne. Innym podejściem jest tak zwane ,, mieszane,, .Najczęściej stosuje się nagrody lecz gdy pojawi się problem stosuje się wtedy dławiki, korektory i kolczatki. Metoda ta jest uznana za największą porażkę szkoleniową psów. Wychowanie naszego psa to zapoznanie psa  z regułami, jakie panują w domu i życiu, czyli co wolno a czego nie. Każdy z nas posiadaczy psów  wychowuje swojego pupila na co dzień, wykorzystując elementy szkolenia oraz uczenia nowych zachowań.