Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wybrać kota ?

10 listopada 2016

Decydując się na zwierzę w domu powinniśmy się zastanowić jakie ma ono być i czego od niego oczekujemy. Każdy z nas kto, choć trochę zna się na kotach wie, że zalicza się je do bardzo dużych indywidualistów, można to porównać do ludzi, którzy mają swoje charaktery którymi się cechują. Niektóre gatunki kotów są przymilne oraz przyjacielskie w stosunku do każdego człowieka, inne zaś są niesforne i dzikie, a jeszcze inne są bardzo bojaźliwe a także nieufne. Zdarza się zatem więc, iż współżycie z danym gatunkiem kota nie układa się do końca po myśli jego właściciela, często konsekwencje takiego zachowania bywają dramatyczne, szczególnie dla tego pierwszego. Amerykańcy fachowcy szacują, że aż połowa kotów która zostaje oddana do schronisk dla bezdomnych zwierząt, czyli około od dwóch do trzech milionów rocznie, trafia tam właśnie z takiego powodu jakim jest nie odpowiedni dobór rasy do potrzeb i oczekiwań właściciela, czyli po prostu nie tym typem ulubieńca jakiego chciał.

   Aby zdecydowanie uniknąć w przyszłości takich nie przyjemnych i przykrych sytuacji, weterynarze z Cornell University w Nowym Jorku, postanowili znaleźć odpowiedni sposób na wybranie z wielkiego kosza kociaków właśnie tego, o którym marzymy i którego z pewnością nie oddamy. Na pewno pozwoli nam tona uniknięcie  rozczarowań, zwłaszcza gdy nasz pupil stanie się dorosłym osobnikiem. Fachowcy ci opracowali właśnie w tym celu specjalny test, w których analizujący reakcję zwierzęcia  na trzynaście  różnych sytuacji i sposobów, na przykład pozbawienie swobody, widok sylwetki psa czy kota, odgłosy szczekania i miauczenia czy na pieszczoty. Także oceniana jest reakcja jak czy rzuca się on natychmiast na przesuwaną na sznurku zabawkę, albo też czy najpierw chce się jej przez chwilę poprzyglądać.

Badacze zwierząt zamierzają już niedługo sprawdzić swój test na takich zwierzętach jak koty czyli rezydenci, którzy znajdują się w lokalnych  schroniska. Następnie będą oni obserwować ich zachowanie w czasie dorastania oraz osobowość w dojrzałym wieku kota, mają oni nadzieję znaleźć jak najbardziej odpowiednie zależności, które zostaną przełożone na język testu i  pozwolą przewidzieć badaczom jaki  charakter  będzie miał badany kociaka w przyszłości. Niestety  jeszcze nikt nie wpadł na pomysł opracowania miarodajnego testu, który będzie  informował  koty, na jaki typ człowieka wyrośnie ich właściciel, i czy będzie odpowiedni dla niego samego. Zanim zdecydujemy się na kota, przemyślmy to dokładnie czy mimo nie zadawalającego zachowania zatrzymamy do czy oddamy.